28 Şubat’ın Balyoz’dan Farkı Yok

28 Şubat’ın medya ayağıyla ilgili Akit’e çok çarpıcı açıklamalarda bulunan gazeteci Yiğit Bulut, dönemin darbeci başı Orgeneral Çevik Bir ile medya patronu Aydın Doğan arasındaki gizli görüşmeyi gündeme getirdi

Bugüne kadar söz konusu ziyarete ilişkin en ufak bir ayrıntının dahi bilinmediğini belirten Bulut, “Çevik Bir, Aydın Doğan’ın Çamlıca’daki evine gitti. O ziyarette ne konuşuldu? Çevik Bir hangi sıfatla Doğan’ı ziyarete gitti?

Özel yetkili savcıların, 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturmayı derinleştireceği öğrenildi. Milli iradeyi ayaklar altına alan cuntacılarla birlikte hareket eden medya yöneticilerinin, bu yüzden paniğe kapıldığı ve birbirlerini suçladığı belirtiliyor. Akit’e konuşan gazeteci-yazar Yiğit Bulut, dönemin DYP’li Turizm Bakanı Bahattin Yücel’in haber şantajıyla istifa ettirildiği iddiasıyla ateşlenen tartışmaları “Suçluların telaşı”şeklinde değerlendirdi.

“HABERLER AYNI MERKEZDEN ÇIKIYORDU”

Medyanın 28 Şubat’ta oynadığı etkin role dikkat çeken Bulut,”28 Şubat medya, sermaye ve asker içindeki uzantıların birlikte ortaya koyduğu, psikolojik harekata dayanan bir darbe planıdır. Amaç hükümeti ortadan kaldırmak ve şekillendirmektir. Haberler, aynı kaynaklar tarafından planlanmış ve icra edilmiştir” dedi.

28 Şubat sürecinin Balyoz darbe planından hiçbir farkının olmadığını vurgulayan Bulut, “Bugün Balyoz’da yargılananlar neden yargılanıyor? Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüsten yargılanıyorlar. Aslında baktığımız zaman 28 Şubat’ın Balyoz’dan bir farkı yok. 28 Şubat’ta medya unsurları kullanılmış, diğerinde ise askeri unsurlar kullanılmıştır. Eğer Balyoz bir darbe planıysa ve görülen bir dava varsa, 28 Şubat’ın da davaya dönüşmesi, iddianamesinin olması gerekiyor” diye konuştu.

“28 ŞUBAT’IN MEDYA UNSURLARI HESAP VERMELİ”

Medyanın darbe planlamasının içinde yer aldığını ve seçilmişhükümetin düşürülmesine ön ayak olduğunu ifade eden Yiğit Bulut, “Askerlereşunu diyorlardı: ’Biz hükümeti küçültelim, itibarsızlaştıralım siz de gereğini yapın.’ Dolayısıyla 28 Şubat’taki medya unsurları, yargı önüne çıkıp hesap vermedikçe Türkiye gerçek demokrasiye kavuşamaz. Halkın iradesine kastedenlerin hesap vereceğini bilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“İFADELERİ ALINIRSA KİMDEN TALİMAT ALDIKLARINI AÇIKLARLAR”

Darbenin medya ayağını oluşturanların deşifre edilmesi gerektiğini kaydeden Bulut, “Bu kişiler hala gazetecilik yapıyor. Hükümeti yıkmaya ve nasıl bir hükümet kurulacağına onlar karar veriyor. Gerçekler artık örtülemez. Savcılar mutlaka harekete geçmeli. İfadelerine başvurulduğunda kimlerin talimatıyla yayın yaptıkları rahatlıkla ortaya çıkacaktır. Artık hiç kimse halkın kaderiyle istediği gibi oynayamaz” değerlendirmesini yaptı.

“ÇEVİK BİR, DOĞAN’LA NE KONUŞTU?”

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir’in, Aydın Doğan’la evinde yaptığı “gizli” bir görüşmeye de dikkat çeken Bulut, “Çevik Bir, Aydın Doğan’ın Çamlıca’daki evine gitti. O ziyarette ne konuşuldu? Çevik Bir hangi sıfatla Doğan’ı ziyarete gitti? Genelkurmay’da görevli üst düzey bir generalin bir medya patronunun ayağına kadar gitmesi, onunla görüşmesi normal mi? Üstelik seçilmiş hükümetin dışında oluyor bütün bunlar” ifadelerini kullandı.

ERBAKAN’IN EN BÜYÜK SUÇU!

Merhum Necmettin Erbakan’ın havuz sistemine geçmek istediği için hedef tahtasına oturtulduğunun altını çizen Yiğit Bulut, “İrtica bulunan kılıftı. Hükümetin en büyük suçu kamu parasının özel bankalara yatırılması ve özel bankalardan faizle geri borç alınması denen sistemi bozdu. Havuz sistemine geçmek istedi. En büyük suçu budur. Havuz sistemine geçmek isteyince ne oldu? Sermaye, medya ve kullandıkları askeri unsurlarla birlikte hükümeti itibarsızlaştırıp devirdiler” dedi.

AYNI EVDE YILMAZ’A EL CEPTE KARŞILAMA!

Yiğit Bulut’un bahsettiği Çamlıca’daki ev, “el cepte karşılama” kriziyle de gündeme gelmişti. Refahyol iktidarının düşürülmesinin hemen ardından Mesut Yılmaz, hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den aldığı gün Aydın Doğan’ı Çamlıca’daki konutunda ziyaret etmişti. Doğan,”hileyle” başbakan yapılan Yılmaz’ı “el cepte”karşılamıştı. Bu durum günlerce medyada konuşulmuştu.

EROL METİN / AKİT

Bu Yazıyı Paylaş

Kategori:

Bilgi Kaynakları