ABD Venezula Konusunda AB ye Emir Etmeye Başladı

0

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Mike Pence, Avrupa Birliği’den, Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido’yu ülkenin meşru lideri olarak tanımasını istedi.

Münih Güvenlik Konferansı sırasında Venezuela’daki siyasi krize değinen Pence, “Dünyanın geri kalanında ileriye dönük bir adım atmasının vakti geldi. Avrupa Birliği’nin de özgürlüğe doğru bir adım atarak, Juan Guaido’yı Venezuela’nın tek meşru devlet başkanı olarak tanıması için çağrıda bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Yardımcısı ayrıca Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun “gitmesi” gerektiğini savunarak, Venezuelalı lidere istifa çağrısını yineledi.

Venezuela’da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, geçtiğimiz ay muhaliflerin bir mitinginde kendini “geçici devlet başkanı” ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.