Berlusconi Futboldan Uzak Kalamadı

0

Yaklaşık 30 yıl boyunca İtalyan devi  Milan’ın başkanlığını yapıp sonrasında kırmızı-siyahlı kulübü Çinli iş adamlarına satan Silvio Berlusconi, İtalya Serie C ekiplerinden Monza Calcio kulübünü satın aldı.

Berlusconi İtalyan basınına yaptığı açıklamada, Monza’nın bütün hisselerini 3 milyon euroya satın aldığını belirtti. 1986-2017 yıllarında Milan’ın sahibi olan Berlusconi, Monza Calcio kulübünün yönetimine eski iş ortağı Adriano Galliani’yi getirdi.

Geçtiğimiz yıl Milan’ı 750 milyon euro’ya Çinlilere satan Berlusconi, bu satışın sebebini nakit para sıkıntısına olan ihtiyaca bağlamıştı. Yolsuzluk gibi nedenlerden dolayı hapis cezası alan eski devlet adamı yaş sınırından dolayı cezasını sosyal hizmetlerde çalışarak çekmişti.

Berlusconi daha önceden de futboldan kopmuş olmanın çok zor olduğunu dile getirmişti ve eski devlet adamı Monza Calcio’nun satın alınmasıyla tekrar futbol sahnesine giriş yapmış oldu.

Örnek Kulüp “İyi Çocuklar”

Berlusconi’nin tek hedefi örnek olacak bir gelenek yaratıp, 107 yıllık geçmişe sahip bu kulübü Serie A’ya çıkarmak. Çiçeği burnunda başkanın takıma uyguladığı ilginç kurallar da var.

Berlusconi kulübün oyuncularını “iyi oyuncular” olarak tanımlıyor. Futbolcularının disiplinleri ve ahlaklarıyla genç oyunculara örnek olmasını istiyor. Çoğu futbolcunun kendi tarzını oluşturmak için kullandığı, küpe ve pirsing gibi takıları takmaları bizzat Berlusconi tarafından yasaklandı. Takımın futbolcuları uzun saç bırakamayacak ve dikkat çekebilecek büyük dövmeye sahip olamayacak. Aynı zamanda Monza şehrinde futbolcuların saçını ücretsiz kesecek berber de ayarlandı.

Ayrıca Berlusconi takımda yalnızca 3 yabancının oynayacağını dile getirdi. Kulüp sahibi, İtalyan futbolunda fazlasıyla yabancı futbolcunun olduğunu ve bu durumun yanlış olduğunu savunuyor. Takıma getirilen 3 yabancı oyuncu kontenjanıyla İtalyan gençlerine şans verilmesiyle, ülke takımlarına örnek olunmak isteniyor. Berlusconi bu sayede de İtalyan futbolunun eski günlerine döneceği inancına sahip.