Bir Vietnam Sokak Tadı “Bánh Tráng Trộn”

0

Pirinç kağıdı salatası olarak da bilinen bánh tráng trộn denemeden Vietnamı bir gezmiş olmazsınız

Genellikle bisiklet satıcıları tarafından satılan sokak yemeği ,atıştırmalık HCM şehrinin  imza tabağıdır.

Rendelenmiş pirinç kağıdı ve sığır eti ve yeşil mangolar da dahil olmak üzere bir dizi diğer malzemeden yapılmış, tadı tatlı ve ekşi bir karışımdır.

54 yaşındaki Nguyễn Thị Phương Thu bu satıcılardan biridir ve yemeği yıllardır Tân Bình Bölgesi’ndeki Bầu Cát Caddesi’nin köşesinde satıyor.

 

“Normalde sabah 7’ye kadar çeyrekte kalkarım, plastik kaplarımı yıkayıp hazırlarım. Tüm eşyalarımı buraya getiriyorum. Her şeyi hazırlamanın ne kadar sürdüğüne bağlı olarak buraya 8, 8.15 veya 8.30’da ulaşıyorum.”

“Gece yarısına kadar buradayım. Sonra üç tekerlekli bisikletimi Bầu Cát pazarına park ediyorum, bu da bana aylık VNĐ150.000 (6.3 $) mal oluyor.”

Uygun fiyatlı olması, salataların kozmopolit şehirde neden bu kadar popüler olduğunun bir parçasıdır.

Thu, “Sài Gòn’daki yaşam maliyeti yüksek ve işçi işçilerine çok fazla ödeme yapılmıyor, ayda sadece 2-3-3 VNĐ (84-123 $).” Dedi. “Bu salata gibi atıştırmalıklar onlar için uygun.”

Thu gibi satıcıların  sadık müşterileri var.

“Küçüklüğümden beri pirinç kağıdım olan müşterilerim var, şimdi yurtdışında eğitim görüyor ve hala özlüyorlar.

Diyerek şöyle devam etti: “Başka ülkelerde yaşamak için taşınanlar da onu özlüyor ve bazen annelerinden benden almasını ve onlara göndermemi istiyor.”

Atıştırmalığa gelince

Ana içerik olarak pirinç kağıdı ile salata, diğer bileşenler karides tuzu ve yemeklik yağ kadar basit olabilir veya bir düzine malzemeye sahip olabilir ve dükkan sahibi Diệp Thế Viên’in yaptığı gibi bir incelik haline gelebilir.

51 yaşındaki “Bu atıştırmalık eşsiz. Ekşi, tatlı, ceviz, baharatlı ve zengin bir tadı var ve insanlar bundan asla bıkmazlar.” Dedi.

“Kendi dükkanımı açtığımda, kendi lezzetimi yaratmak ve insanların hatırlamasını sağlamak için birkaç baharat ekledim.

“Salata pirinç kağıt, karides tuzu, kurutulmuş kızarmış soğan, rendelenmiş tavuk, kumkuat suyu, kaju yağı, sığır sarsıntılı sos, rendelenmiş yeşil mango ve bıldırcın yumurtası. Toplam on bir bileşen.”

Viên, Bölge 3’teki Nguyễn Thượng Hiền Caddesi’nde, şehrin ‘pirinç kağıdı salata sokağı’ olarak kabul edilen küçük bir dükkana sahip…

Personeli bir montaj hattında çalışıyor, her biri salataya belirli malzemeler eklemekle görevli.

Viên, “Önce tuz ve kuru malzemeleri ekliyoruz, ancak müşteriler sipariş verirken sadece yağ, kumkuat suyu ekleyip karıştırıyoruz.” Dedi.

“Seyahatlerde götürmek isteyenler için pirinç kağıdını kuru tutmak için laska yapraklarını, yeşil mangoları ve bıldırcın yumurtasını ayrı bir torbaya koyuyorum”

 

Müşterilerin Yorumu

Thủ Đức Bölgesindeki 21 yaşındaki Đặng Tấn Quốc Triều, “Burada birkaç kez pirinç kağıdı aldım ve bence lezzetli.

“Vien’in pirinç kağıdında çeşitli lezzetler var. Lezzetli. Tarifsiz.”

28. Bölge’den Nguyễn Huỳnh Ngọc Bích gibi olanlar için, pirinç kağıdı salatası sadece günlük değil, aynı zamanda favori bir çocukluk atıştırmalıktır.

“Gençliğimden beri en sevdiğim yemek oldu” dedi.

“Evime yakın bir dükkan var, temiz ve salataları benim zevkime uygun, bu yüzden neredeyse her gün var.