Düşürülen Rus Uçağı İle İlgili Son Gelişmeler

0

13:29 Serdar Kılıç, TC Washington Büyükelçisi

Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, düşurülen Suriye uçağı ile ilgili twet attı. Kılıç, Yazdığı twette şu mesası verdi: Anlayın Artık Türkiye sözü de uyarıları da dikkate alınması gereken bir ülkedir. Sabrını test etmeyin, dostluğunu kazanmaya çalışın”

Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili NATO yarın Brüksel’de acil toplantı düzenleyecek.

bbç-türkçe haberin haberine göre. Müdahale sırasında uçakta bulunan iki Rus pilotun paraşütle atlamayı başardığı biliniyor. Rus helikopterleri, pilotları bulmak için hemen Suriyeli Türkmenlerin yoğun olduğu Bayırbucak bölgesinde operasyon başlattı.

BBC’nin Moskova muhabirlerinden Steve Rosenberg, Rus televizyonlarının konuyla ilgili yayınlarında Sovyetler Birliği dönemindeki Afganistan Savaşı’nın ve o dönemde düşen Rus uçakların pilotlarını kurtarma girişimlerinin anıldığını söylüyor.

Rus medyasındaki tartışma: Nasıl düştü?

BBC İzleme Servisi’nin Rus medyasından derlediği bilgilere göre şu anda medyada uçağın nasıl düşürüldüğü tartışılıyor.

Amatör Havacılar Derneği Başkanı Viktor Zabolotskiy, resmi haber kanalı Rossiya 24’e uçağın büyük olasılıkla taşınabilir ya da omuzdan ateşlenen bir füze ile vurulduğunu söyledi.

Kremlin yanlısı Komsomolskaya Pravda’nın savunma muhabiri Viktor Baranets de aynı görüşte.

Ancak bir diğer Kremlin yanlısı askeri uzman, Igor Koroçenko ise Rossiya 24 kanalına uçağın 6 bin metre yükseklikte uçtuğunu ve karadan havaya ateşlenen füzelerle ulaşılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye, uçağa iki F-16 jetinin müdahale ettiğini söylüyor, Rusya Savunma Bakanlığı ise ilk açıklamasında ateşin karadan açıldığını bildirmişti.

12:42

NATO: Türk yetkililerle temas halindeyiz

Bir NATO sözcüsü, “Türk yetkililerle temas halinde olduklarını” söyledi, ancak şu anda konuyla ilgili daha fazla bilgi veremeyeceğini de sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanlığı, uçağın düşürülmesi ardından BM ve NATO başta olmak üzere, uluslararası kuruluşları bilgilendirmeye başlamıştı.

12:42
Genelkurmay’dan ilk açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırında düşürülen savaş uçağı hakkındaki ilk açıklamasında şunları söyledi:

“24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir.

“Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur.”

12:41
Uçak nasıl vuruldu?

Rus ve Türk makamları arasındaki bir başka çelişki ise uçağın nasıl vurulduğu. Türkiye uçağın F-16’lar tarafından vurulduğunu söylerken, Rus Savunma Bakanlığı’nın ilk açıklamasında uçaklarına karadan ateş açıldığı bildirildi.

12:41

Türkiye – Suriye sınırında bir savaş uçağı, Türkiye tarafından düşürüldü. Türkiye uçağıun sınır ihlali yaptığını F-16’lar tarafından düşürüldüğünü söylüyor.

Rusya ise uçağın kendilerine ait olduğunu ve sınır ihlali olmadığını belirtiyor. Rusya, Su-24 tipi uçağın karadan açılan ateşle düşürüldüğünü de iddia ediyor.