Modi:” Sri Lanka, Hindistan’ın Güney Asya’daki Güvenilir Partneridir. “

0

Başbakan Narendra Modi, Sri Lanka’da Hindistan destekli Acil Ambulans Servisi hizmetini dijital olarak başlattı.  Açılış toplantısına video konferans aracılığıyla hitap eden Narendra Modi, Sri Lanka’yı sadece bir komşu değil, Hindistan’ın Güney Asya ve Hint Okyanusu bölgesindeki güvenilir ortağı olarak nitelendirdi. Ayrıca Başbakan Narendra Modi, iki ülkenin ortak ilerleme vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için birlikte çalışabileceğini söyledi. Modi’nin yaptığı konuşmada gerek iyi ve gerek kötü zamanlarda, Hindistan’ın her zaman Sri Lanka’ya ilk el uzatan ülke olduğunu ve olacağını söylemesi önemli bir vurguydu. Bu anlamda Hindistan’ın, Sri Lanka’nın bu ilk müdahale hizmetini kurma ve genişlemesinde ortağı olma ayrıcalığına sahip olması sadece bir tesadüf değildir. Zira Modi, Hint-Sri Lanka ilişkilerinin geliştirilmesinde projenin başlatılmasının “büyük bir başarı” olduğunu ifade etti.

güneyasyanın en gelişmiş ülkesi sri lanka

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, Jaffna’da bulunması nedeniyle etkinliğe bir video bağlantısı ile katıldı. Sri Lanka Başbakanı da Modi ile aynı doğrultuda görüş beyan ederek ülkesine baktığında sadece bir komşu değil, Güney Asya ve Hint Okyanusu’nda Hindistan’ın çok özel ve güvenilir bir ortağını gördüğünü ifade etti. Ayrıca Yeni Delhi’nin Colombo ile kalkınma işbirliğinin, paylaşılan ilerleme vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için önemli bir araç olduğunu belirtti.

Hindistan, bu proje için 22,8 milyon ABD doları bağışladı. Bunun için ilk etapta 7,6 milyon ABD doları ve ülke çapında genişleme için 15.2 milyon ABD doları ödenek vermiştir. Ayrıca ilk aşamada iki il için 88 ambulans satın alınmış, ülke genelinde ise tüm ilçeleri kapsayacak şekilde 209 ambulans sağlanmıştır. Bu, Hint konut projesi sonrasında Sri Lanka’daki en büyük hibe projesidir. Ödenek, ambulans sağlamanın yanı sıra Hindistan’daki işgücü eğitimini ve bir yıl boyunca işletme maliyetlerini karşılamayı da kapsamaktadır.

Modi, geçen yıl Sri Lanka’ya yaptığı ziyaret sırasında Hindistan’ın ada ülkesi genelinde hastane öncesi Acil Ambulans Servisini genişletmek için çalışacağına söz verdiğini ve Hindistan’ın sözünü zamanında yerine getirdiği için mutlu olduğunu dile getirdi. Bununla birlikte servisin 2. aşamasının başlangıcını belirlediklerini söyledi. Modi, iki ülkenin halklarının birbirleriyle sürekli iletişim halinde olmaları ve birbirlerini daha iyi tanımalarını ve daha yakın arkadaş olmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda Sri Lanka halkına Hindistan’a gelmelerini ve şekillenmekte olan yeni Hindistan’ı tecrübe etmelerini önerdi.