Paris’te Sıcak Saatler: 3 Terörist Öldü

0

Paris’te bu sabah yine silah sesleri yükseliyor. Operasyonda toplam 2 ya da 3 terörist ölü olarak ele geçirildi, 3 kişi de gözaltına alındı. Baskın sırasında bir kadın canlı bombanın üzerindeki intihar yeleğiyle kendisini patlattığı belirtiliyor. Mahalledeki kuşatma devam ediyor. Güvenlik güçleri içeride 1 kişinin daha olduğundan şüpheleniyor.

Teröristlerden birini yakalamak için yapılan operasyonda polis mahalleyi kuşattı, çatışma çıktı.

Paris’te terör eylemini gerçekleştiren ve her yerde aranan elebaşı Abdelhamid Abaaoud ve diğer firar zanlıların izi Paris’in Saint Denis semtinde bir binada bulundu. Polis, asker, anti terör birimi Saint Denis semtini abluka altına aldı.

Saat 4.20 sıralarında saldırıyı organize ettiği ileri sürülen Abdülhamid Abaaoud’un içinde olduğu sanılan daireden güvenlik güçlerine karşı ateş açıldı. Çatışma çıktı.

Yüzlerce özel harekat polisinin sevkedildiği bölgede, polis halka sokağa çıkmamaları yönünde anonslar yaptı. Operasyon yapılan bölgede geçtiğimiz günlerde bir hücre evi ortaya çıkarılmıştı.

Destek olarak Fransız askerleri de olay yerine geldi. Fransız Özel Silah ve Taktik Ekipleri de operasyona destek veriyor.

Operasyonda katliamın planlayıcısı Abdelhamid Abaaoud’un hedeflendiği belirtiliyor. Evde firari zanlılardan Salah Abdeslam’ın da olabileceği kaydediliyor. Uzun süren çatışmalar sırasında silah seslerinin yanı sıra 7 ayrı patlama sesi de duyuldu.

Saint Denis Belediye Başkanı Didier Paillard, toplu taşıma hizmetlerinin durdurulduğunu ve kasaba merkezinde bugün okulların açılmayacağını söyledi.
Öte yandan Fransa Hava Yolları’na ait iki uçağa bomba ihbarı yapıldı. Uçaklar ABD ve Kanada’ya acil iniş yaptı. Geniş güvenlik önlemleri altında arama yapılıyor.