Suudi Arabistan’da Ne Değişecek, Ne Değişmeyecek?

0

Suudi Arabistan ilgili bazı şehir efsanelerini düzelterek yazıya başlayalım. Öncelikle şeraitle idare edilen devlette efsanesine bakalım.  Bu efsane halka için,  Mekke ve Medine ulvi yapısında şekilsel olarak doğrudur.  Fakat,  Cidde de yaşayanlara ve uygulamalar baktığımızda ülke ne kadar şer’i dir, tartışılır. Bayrak ve sokakta gördüğümüz şeriat sembollerine daha dikkatli baktığımızda altından başka renkler çıkar. O bayrağın altında kırmızı, mavi, çizgili ve bol yıldızlı başka bir bayrak dikkatimizi çeker. Başka bir efsane, ”Suudiler bölgenin gücüdür, kendi başlarına hareket ederler”.Bu da yalandır. ABD nin bölgedeki “en sadık müttefiki kimdir” diye sorsak herkes İsrail diyecek yanlıştır. Zira İsrail kendini kullandırmaz tersine kullanır. Bu sorunun cevabı ise Suudi Arabistan’dır. Örnek isteyen Suudilerin Petrol Şirketi Aramco ‘nun kuruluş hikâyesine bakmaları yeterlidir. Mesela, Kral Abdülaziz Üniversitesini bakalım. Üniversitenin hoca profilinden, ikili ilişkilerine, eğitim metoduna kadar incelediğimizde karşımıza hep aynı etiket çıkar. “Made in USA”. Suudilere en fazla mal satan ülkeler sıralamasına analiz ettiğimizde tablo yine değişmez. ABD ve Almanya sonra G.Kore ve Japonya gelir. Suudi krallığının ve avenesinin yurt dışına eğitim için gittikleri ülkelerin başında ABD ve İngiltere  gelir. Peki, bu ülke paralarını nerede tutuyor dediğimiz cevap yine aynı ABD’dir. Trump’ın kılıç dansı sonucu 100 milyar dolar silah alımı antlaşmasını imzalayan yine Suudiler olmuştur.

Suudi Zihniyeti Neyi Besler.

suudilerin kirli trafiği

Kadınların araba kullanmasının dert olduğu ülke de, prensleri nedense Bodrum’dan Cannes’a kadar gittikleri yerde birden bire İslam’ı unuturlar. DAEŞ, El-kaide gibi benzer örgütlerin zihni alt yapısı hazırlayan Suudilerdir. Bu oyunda ABD ile birlikte “İslam, terör” kelimesini yan yana getiren yine onlardır. S. Arabistan da beş bin Amerikan askerinin olduğu bir üssü vardır. Bu üs kutsal topraklardadır.  Buradan kalkan ABD İHAları bölgede katliamlar yapmaktadır. Bu bilgiler ışığında Suudi Arabistan neye dönüştürülecek sorusuna cevap arayalım.

Suudiler Neye Dönüştürülecek

Suudi Arabistan, Kralın tam hâkim olduğu, halkın hiçbir şekilde yönetimde olmadığı bir ülkedir. Vahabi kafası ana renktir.  Ülkedeki İslami hareketler özellikle İhvan vb yapılar tamamen yasaktır. Şii unsur ve dini azınlıklar tamamen baskı altındadır. Göreceli olarak Şeriatla yönetilir. Gerçekte ise  seküler yapıdadır. Askeri ve siyasi açıdan İngiltere ve ABD bloğuna dâhildir. Bölgedeki hamleleri öncelikle İran sonra Türkiye’ye yöneliktir. İsrail’le asla çatışmaz. Amacı bu iki ülkenin etkinlik alanlarını kırmak veya sınırlamaktır. Bunu yaparken ABD le eş güdümlü politika izler. Ülkenin hedefi, bu politikaları orta vade 2020, uzun vade 2030 a kadar siyasi, ekonomik, ideolojik, toplumsal değişimle sonuca bağlamaktır.Bunu yapacak olan kişinin  şimdilerde otuzlu yaşlarda olduğunu da unutmayalım.

 Olayı Yanlış Okumayalım..

Darbe sonunda yönetimde var olan yapı değişir. Soralım, Suudi Arabistan kral Selman b. Abdülaziz değişti mi?  cevap hayırdır. Esas darbe 2015 de ülkeyi demir yumrukla yöneten kral Abdullah b. Abdülaziz’in ölümü ile yerine şu an ki kralın geçmesidir. Hemen akabinde de temayüllere aykırı olarak kendi oğlu Muhammed b.Selman’ı veliaht ilan etmesidir. Selman Arabistan okudu.  Hukuk eğitimi aldı. Ülkenin en genç savunma bakanı oldu.  5 Kasımda yapılan hamlenin arkasında ismi öne çıktı. Yapılanlara baktığımızda rakip prenslerle ekonomik ve askeri gücü elinde tutmaya çalışan odakların saf dışı edilmesidir. Projenin amacı,  mevcut kral Abdullah b. Abdülaziz’in ölümü sonrası iktidarı Abdullah b. Selman’a hazırlamaktır. Esas hedef ise gelecek iktidarı ABD çıkarlarına göre bütünleşmiş etmek bu olmasa harita değişikliği hamlesini başlatmaktır.

selman’ın kuracağı şehir neom

Aramco Bu İşin Neresinde

Suudi Arabistan’daki olaylar bölgesel amaçlara yönelik olsa da aslında hamle petrol fiyatları ve 1980’e kadar ABD-Arabistan ortak yatırımı olan dünyanın en büyük petrol şirketinin (ki şimdi % 100 Suudiler yönetmektedir.) halk arz meselesidir. Esas tartışma, bu şirketin ekim ayında birden bir Abdullah b. Selman’ın yönlendirmesiyle      %  5 nin (ki bunun değeri 2 trilyon dolardır.) halka arz edilmesidir. Çinlerinde ilgilendiği şirketin Londra ve Newyork borsasında halka arz edilmesi düşünülmektedir.  Aramco halka arz danışmanlığı için şimdiye kadar JPMorgan, Morgan Stanley, HSBC, Moelis & Co. ve Evercore ile anlaştığı görülür. Brent petrol 1 Kasımda 60 iken 5 Kasımda olayın olduğu tarihte ise 64 doları gördü hesap ortada kimlerin kazandığı bellidir.

 Yapılanlar Ve Muhtemel Sonuçları

  1. Veliaht Selman kral olunca onun rahat idare edebileceği bir yönetim ve ortam ABD tarafından hazırlanıyor.
  2. Yabancı yatırımcıyı çekmek için idari yapı düzenleniyor.
  3. Gözaltına alınan prenslerden Bodrum prensi Talal hisselerini kontrol ettiği Twiter,Ebay,CitiGrup ,Apple gibi ABD iç piyasadaki şirketlerin yönetimlerine  dolaylı müdahale  imkanı oluşturuluyor.
  4. Trump’un 100 milyar dolarlık silah antlaşmasıyla ABD ekonomisine sıcak para akışı sağlanıyor.
  5. Aramco’nun halka arz edilmesinde aslan payı ne İngiltere ne de Çin’e bırakmayıp Newyork’a akmasının yolu açılıyor.
  6. Petrol fiyatlarını belirleme gücü OPEC den kademeli olarak ABD ye geçmesinin zemini hazırlanıyor.
  7. Bölgedeki petrolü işleten ve satan gruplara baktığımızda Suudi Arabistan’da Aramco gözükse de arkada Exxon,Shell, Total, BAE de Bp, Shell, Total, Exxon, İran’da Exxon,Shell,Total,Irak’da Bp, Shell ve Total gözüküyor. Kavganın nedeni ve figüranların böylelikle netleşiyor.
  8. Selman tarafından gündeme getirilen devasa şehir “gelecek için varış projesi”  Neom” adını taşıyor. İsme ve yere dikkat edelim. Yer, Ürdün, Mısır sınırında, Suudi Arabistan’ın Kızıldeniz’e bakan sahillerindedir. Şehir özel statüde olacaktır., Suudi kanunları bu şehirde geçmeyecektir.  500 milyar dolar harcanacak  mega şehir ağırlıklı  olarak eğlence, medya, rüzgar, su enerjisi ile teknolojik sektörler  üzerinde şekillenecektir.
  9. Bu süreçte ülke genç nüfusla birlikte kademeli olarak “ılımlı İslam” maskesi altında daha fazla sekilerleştirilecektir.
  10. “Neom projesi” İngilizlerin Hong Kong modelinde olduğu gibi büyük parça küçük parça tarafından dönüştürülecektir. Şimdiler Hong Konglaşan Çin örneğinde olduğu gibi.

Bunlar ilk etap gözüken değişim sinyalleridir