Trudeau: Mükemmel Bir Lider Mi, İyi Bir PR Çalışması Örneği Mi?

0

Kısa Bir Biyografi

Justin Trudeau Kanada’nın şu anki Başbakanı. Eski Kanada Başbakanı Pierre Trudeau’nun en büyük oğlu. Karizmatik ve çekici lideri olarak bilinen Trudeau, ikinci en genç başbakan. 1971 yılında Kanada’nın Ottawa kentinde doğduğunda babası başbakanlık görevini yürütüyordu. İlkokulu devlet okulunda okuduktan sonra, babasının da öğrenim gördüğü Collège Jean-de-Brébeuf’da Fransız Kolej’ine gitti. 1994 yılında McGill Üniversitesi‘ni ve 1998 yılında ise British Columbia Üniversitesi’ni bitirdi. Montreal Üniversitesi’nde başladığı yüksek lisans programını ise tamamlayamadı.Siyasi kariyeri başlamadan önce, bar fedailiğinden, kayak eğitmenliğine, boksörlükten öğretmenliğe farklı işleri deneyimledi.

Babasının cenaze töreninde yaptığı içten konuşma ile dikkatleri üzerine çeken Trudeau, o günden sonra halkın sempatisini topladı.  2008 Federal seçimlerde başarı gösterdi ve meclise girdi. 2009 yılında gençlik ve çokkültürlülük konuları için Liberal Parti’nin eleştirmeni oldu, ertesi yıl ise vatandaşlık ve göçmenlik konularında parti eleştirmeni oldu. 2011 yılında, orta öğretim, gençlik ve amatör spor konuları için eleştirmen olarak atandı. 2013’te Liberal Partinin başına geçti. 2015’te yapılan federal seçimlerle, mecliste 184 koltuğu alarak, 43 yaşında Kanada’nın 23. Başbakanı oldu ve o günden beri sıklıkla dünya kamuoyunda adından söz ettirmeye devam ediyor.

Onu Farklı Yapan Ne?

Başbakanlığa adaylığını koyduğu zaman, kampanyası olumlu ve ilerici olmasıyla biliniyordu; diğer konuların yanı sıra Trudeau, iklim değişikliğiyle mücadele, kürtaj haklarını koruma ve orta sınıf için vergileri azaltma sözü verdi. Peki herkes tarafından konuşulmasının sebebi bunlar mı?

Trudeau, bilinen politikacı normlarının dışında karizmatik, dinamik ve eğlenceli bir imaj çizmeye özen gösteriyor. Bir gün bağış kampanyasına destek için boks maçı yaparken, diğer gün Gay Pride yürüyüşünde görüntüleniyor. Önce Nato Zirvesi’nde giydiği ördekli çorapları ile dikkatleri üzerine çekiyor, sonra Tac Mahal’in önünde ailecek geleneksel Hint kıyafetleriyle fotoğraf çektiriyor, Hint dansları yapıyor. Kısacası Trudeau’nun her yaptığı olay oluyor ve bir şekilde insanların sempatisini toplamayı başarıyor.

Kanada ABDnin Gümrük Vergilerini Yükseltmesinden Rahatsız

Renkli kişiliğiyle farklı bir liderlik sergilediği bir gerçek, acaba göründüğü kadar samimi mi? Etnik çeşitliliği ile bilinen Kanada gibi bir ülkede, herkese hitap etmenin eğlenceli bir yolunu bulmuş olabilir mi? Yoksa farklı kültürleri barındıran Kanada halkından daha fazla oy toplamak için yapılmış bir PR(halkla ilişkiler) çalışmasından başka bir şey değil mi?

Öyle görünüyor ki, üzerine sıkıca çalışılmış bir lider tipi sergilenmek isteniyor. Trudeau’nun renkli kişiliği ise bu çalışmanın yapılmasına imkan veriyor. Kanada gibi bürokrasinin, insan haklarının, politik sistemin oturduğu, refah seviyesi yüksek olan, terör, işsizlik gibi büyük sorunları olmayan, ölümlerin sıradan olmadığı bir ülke için eğlenceli profil çizen bir liderin halka hitap ettiğini düşünmek yanlış olmaz.

Kanada, Kraliçe’nin Karıştırıcısı mı?

Trudeau, dünyada politikacılar arasında karşılık bulacak bir akıma öncülük etti diyebiliriz. Bize en yakın örnek olarak, Türkiye’de Haziran 2018 Başkanlık seçiminde ana muhalefet partisi adayı Muharrem İnce’yi gösterebiliriz. Halkın içinden, azınlığa ve çoğunluğa hitap eden, renkli, bazen gençlere, bazen işçilere ayak uyduran, cinsiyet ayrımı gözetmeyen, sosyal medyayı iyi kullanan bir lider imajı çizmek istenmişti. Farklı çıkışların yapılması, medyada yer bulmak ve halkın dikkatini çekmek için kullanılmıştı. Tabi ki Türkiye’nin politik kültürünü, yapısını, muhafazakar seçmen kitlesini ve İnce’nin yeterince genç ve karizmatik olamayışını göz önünde bulundurmakta fayda var.

Trudeau’nun sıra dışı halleri belki de gerçekleştirdiği vaatlerini parlatmak, gerçekleştiremedikleri üzerine sessizce bir perde çekmek için atılmış doğru adımlardır. Fakat görünen o ki, klasik politikacı modelinden sıkılmış olan insanlar için yeni bir nefes olmuş durumda.