Macron Pandemi’ye Rağmen İngiltere’de

0

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 18 Haziran Perşembe günü koronavirüs salgınının başlamasından bu yana ilk denizaşırı seyahatini gerçekleştirdi.

Charles de Gaulle’un İngiliz başkentinden Nazi işgaline karşı gösteri yürüyüşünün 80. yıldönümünü kutlamak için Londra’yı ziyaret etti.

Macron ‘un Üç Bilinmeyenli Denklemi

Macron “Özgür Fransa’yı doğurduğu için..” “Fransız Cumhuriyeti’nin Londra şehrine ebedi minnettarlığına Londra şehrine tanıklık etmek istedim” dedi.

Daha sonra Başbakan Boris Johnson ile görüştü, burada de Gaulle ile İngiliz lideri Winston Churchill arasında düşmanlıkların sonlandıran telgraf hatırlandı.

Johnson ayrıca, Elysée ofisinde cumhurbaşkanının de Gaulle otomobilinin modeline gitmek için Churchill’in açık tepeli Land Rover Defender’ın minyatür bir kopyasını sundu.

Sembolik ziyaret, Avrupa’daki II.Dünya Savaşı’nın sonunun 75. yıldönümünü kutlamaktan sonra, koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlandı.

Ancak, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ve tartışmalı koronavirüs seyahat kısıtlamalarının gergin bir arka plan da yapıldı.

Clarence House konutunda Macron’u alan Prens Charles, de Gaulle’nin – asla unutulmadığını söyledi.

Charles, “Bu güne kadar kararlı kararlılığı, yeni sorunlarla ve zorluklarla yüzleşmek için birlikte çalışırken iki ülkemizin de çizebileceği bir örnek sunuyor” dedi.

Brexit zemin

Anma törenlerinin ötesinde, Macron’un Johnson ile 10 Downing Caddesi’ndeki toplantısı, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışıyla ilgili bir anlaşma için yeni arayışa  odaklandı.

Ocak ayında AB’den ayrılan İngiltere, 31 Aralık’tan sonra AB kurallarına uymayı bıraktığı zaman hükümet ilişkilerine bir ticaret anlaşması müzakere ediyor.

Macron, çekilme sürecine sabırsız olduğunu ifade etti ve Perşembe günü, AB’nin İngiltere elçisi İngiltere’nin yeni bir ticaret anlaşması konusundaki iyimserliğini kaybetmişti.

Joao Vale de Almeida bir Londra konferansında “müzakere masası boştu” ve Ekim son teslim tarihinin zararsız bir anlaşmazlıktan kaçınmak için daha gerçekçi olduğunu söyledi.

Macron ve Johnson, Downing Caddesi’nin dışında buluştuklarında iki metrelik sosyal mesafe kurallarını onayladılar ve resimler için poz vermeden önce “namaste” selamlamaları verdiler.

Fransız liderin misafir yabancı bir haysiyet statüsü de, Fransa da dahil olmak üzere yurtdışından gelen çoğu ziyaretçinin İngiliz yetkilileri tarafından talep edilen iki haftalık virüs karantinasını da uymadı.

İngiltere’den farklı olarak, kilitlenmeden sonra kafe ve restoranlarını tamamen yeniden açan Fransa, Fransızların muaf tutulmasını bekliyordu.