168 Operasyon Gerçekleşti

0

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Paris’teki saldırıların ardından dün gece ülke çapında 168 polis operasyonu yapıldığını, operasyonlarda 23 kişinin gözaltına alındığını, 31 silah ele geçirildiğini ve 104 kişinin de ev hapsinde tutulmakta olduğunu bildirdi. Ayrıca katliamla ilgili aranan bir diğer isim Salah Abdusalam da Belçika’da yakalandı.

Fransa’nın başkenti Paris’i kana bulayan saldırıların emrini veren isim açıklandı. Fransız yetkililer katliamın beyni olan ismin Belçikalı Abdülhamid Abaaoud olduğunu belirtti. İddiaya göre Abaaoud’un Brüksel’de güvenlik güçlerince köşeye sıkıştırıldı. Bir diğer iddiaya göre ise Abaaoud şu anda Suriye’de.

Fransa’nın başkenti Paris’teki terör saldırılarında 5. canlı bombanın da kimliği belirlendi. Paris Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı yazılı açıklamada Bataclan konser salonundaki saldırganın 1987 doğumlu Fransız vatandaşı Samy Amimour olduğunu duyurdu. Amimour’un Fransız anti-terör ekipleri tarafından bilindiği belirtilirken, teröristin 3 yakınının da polis tarafından gözaltına alındığı kaydedildi.

Savcılık, Stade de France’daki ilk canlı bombanın da 1990 Suriye doğumlu Ahmed El Muhammed olduğunu ve El Muhammed’in Yunanistan’dan sığınma istediğini, Yunanistan üzerinden Fransa’ya geldiğini belirtti.

Fransız yetkililer, Paris katliamının arkasındaki ismin Belçikalı Abdülhamid Abaaoud olduğunu açıkladı. The Guardian’ın iddiasına göre Fransa’dan gelen açıklamanın ardından Belçika polisinin Abaaoud’a yönelik operasyon başlattığı haberi geldi.

Molenbeek semtindeki düzenlenen opersyonu takip eden gazeteciler, polislerin Abaaoud’a binayı terk etmesi için uyarıda bulunduğunu aktardı. Abaaoud olduğu iddia edilen şüpheli polis tarafından gözaltına alındı.

Reuters haber ajansı ise Paris katliamının ardındaki ismin Belçikalı Abdülhamit Abaaoud olduğunu ancak Abaaoud’un Suriye’de olduğunu belirtti.

IŞİD’e birçok militan devşiren ve daha sonra onları eylemler yapmaları için Avrupa’ya geri gönderen Abaaoud, 13 yaşındaki kardeşini de kendisiyle birlikte Suriye’de savaşmaya ikna etmiş. İngiliz Daily Mail gaztesinde yer alan ayrıntıya göre daha önce, “Avrupa’nın cihat başkenti” olarak nitelendirilen Molenbeek’te yaşayan Ebayud’un 129 kişinin öldürüldüğü saldırıları Suriye’deki üssünden planladığına inanılıyor.

Hafta sonu Bataclan ve Stade de France’daki 3 teröristin kimliği tespit edilmiş, saldırganlardan ilkinin Bataclan’daki saldırıyı gerçekleştiren Ömer İsmail Mostefai olduğu bildirilmişti. Stade de France’daki ikinci canlı bombanın da 1995 doğumlu Bilal Hadfi olduğu kaydedilmişti.

Voltaire bulvarındaki patlamanın da 1984 doğumlu İbrahim Abdeslam tarafından gerçekleştirildiği ifade edilirken, İbrahim Abdeslam’ın kardeşi Salah Abdeslam’in de saldırılara karıştığı şüphesiyle arandığı duyurulmuştu.