2020 deki ABD nüfus sayımı seçimi nasıl etkileyecek ?

0

ABD yönetiminin 2020 nüfus sayımına hazırlanıyor. Neredeyse on yıldır ülkenin nüfus yapısı bilmiyor. Nüfus sayısından kaçınmaya çalışanlar 5.000 dolar para cezası veriliyor.

ABD, her 10 yılda bir nüfus sayımı yapmak  anayasasal bir görev.. Sayıma göre Temisilciler Meclisi’ne gönderilecek temsilcilerin sayısı özellikle kadın sayısını sayıma göre şekilleniyor. Seçim bölgelerinin yeniden çizilmesini teşkil eden federal sistemde sayım sonucunu bekliyor.

Federal fonların devletlere nasıl tahsis edildiğini belirleniyor. 1960’lardan bu yana pozitif ayrımcılık politikaları hazırlamak için sayım kullanıldı. Herkesin uygun şekilde sayılması arzu edilir, ancak en küçük değişiklik bile sonuçları önyargılı hale getirebilir. Sayımda halka ilginç etnik kimlik siyasi tercihler gibi sorularda sorulabiliyor. Bir soru eklenmesi bir onay kutusu atlanması veya belirsiz bir etiket kaldırılması sayımı güvenilmez hale getirebiliyor. 2020 nüfus sayımına göre, Trump yönetimi 70 yıl boyunca kullanılmayan bir soru eklemek istiyor: ‘Bu kişi ABD vatandaşı mı?’ Harvard’ın Shorenstein Merkezi’ne göre, bu soru tek başına altı milyon İspanyol göçmeni, özellikle de bunun sonucunda ekonomik olarak zarar göreceği ortada bekleyelim ABD sayımı seçimi nasıl etkileyecek..