5 milyon liralık vurgun operasyonu polis kamerasında

0

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin sabah saatlerinde Özel Harekat ekiplerinin desteği ile yaptığı operasyon, polis kameraları tarafından saniye saniye kaydedildi.

Özel Harekat ekiplerinin bir rezidans dairesindeki şüphelinin kapıyı açmaması üzerine koçbaşı ile kapıyı kırarak içeriye girdikleri görüldü. Polis ekiplerinin evde yaptığı aramalarda çok sayıda telefon sim kartı, cep telefonları, banka dekontları ve çeşitli faturaların ele geçirilmesi görüntülere yansıdı.

Vatan gazetesinin haberine göre. İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin yaptığı operasyonda, ünlü holding patronlarının kimliklerini kullanarak telefon bankacılığı üzerinden yaklaşık 5 milyon liralık dolandırıcılık yaptığı öne sürülen 42 zanlı gözaltına alındı. Şüphelilerin, lüks otomobil satan bir holdingin yöneticisinin banka hesabından kendi hesaplarına aktardıkları parayla, şirketin sattığı lüks otolardan bile satın aldığı ortaya çıktı.

Alınan bilgiye göre, holding yöneticileri, banka hesaplarındaki habersiz değişikliklerle ilgili olarak polis ekiplerinin inceleme yapması için başvuruda bulundu. Polis, bunun üzerine, çeteyi “Sihirli Ses” (Macig Voice) parolasıyla 1 yıl boyunca teknik ve fiziki takiple izledi. Sonunda, polis ekipleri, şüphelilere yönelik olarak sabah saatlerinde operasyon düzenledi. İstanbul merkezli operasyonda, Ankara, Sakarya, Konya, Bolu, Karaman, Bursa ve Artvin’de aralarında bankacıların da bulunduğu toplam 42 kişi gözaltına alındı.

Operasyonda, şebeke lideri olarak aranan eski bankacı A.K’nin ve şebeke lider yardımcısı İ.Y’nin de yakalandığı öğrenildi. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, operasyon kapsamında ele geçirdikleri havale makbuzları ve şüphelilerin bilgisayarlarında detaylı bir inceleme başlattı.

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, şüpheliler ünlü holding sahiplerinin kimlik bilgilerini elde etmesinin ardından, telefon bankacılığı ile kendilerini telefonda holding sahibi olarak tanıttı. Telefon bankacılığında görevli operatörlerin sorduğu güvenlik sorularına doğru cevap verdikten sonra da, istedikleri hesaba havale yaptıkları, yeni kredi kartı talebinde bulundukları, daha sonra kredi kartları kuryede iken adres değişikliği yaparak kartların kendi adreslerine ulaşmasını sağladıkları ortaya çıktı.

Şebekenin bu yolla 32 holding sahibinin kimlik bilgileriyle işlem yaptığı belirlenirken, ilk tespitlere göre yaklaşık 5 milyon lira vurgun yaptıkları anlaşıldı.