Çin’le Vatikan Arasındaki Kilise Savaşı

0

HABER-YORUM

Vatikan’la Çin  arasındaki görünmeye savaş yavaş yavaş su üzerine çıkmaya başladı.

1951’den beri diplomatik ilişkileri olmayan Vatikan ve Çin, Çinli piskoposların atanması için tarihi bir uzlaşmaya vardılar.  Bu ilk adım, Çin Katolik Kilisesi aracılığıyla gerginlikleri çözmek için yeterli olmayacak gibi duruyor.

Şimdiye kadar, Pekin tarafından atanan piskoposlar ve Vatikan tarafından atanan piskoposlar vardı. Çoğu her iki tarafça tanındı. Pekin, Vatikan’ı Çin’de etkisiz hale getiriyor. Vatikan’da Çin yetkilileri tarafından atanan psikoposları aforoz ediyordu.

”  Çin’de iki kilise bulunmaktadır , tarihçi Odón Vallet  diyor Piskoposların hepsi Vatikan tarafından tanınmamış olan hükümet tarafından tanınan resmi bir kilise.  ”

Araştırmacı Odon Vallet,Pekin ile Vatikan gerginliğinin çözüm noktasına geldiğini ifade etti. Vatikan ve Çin 1949’dan beri bunun için çabalıyorlar. Maoist Çin  piskoposların atanmasını kontrol etmek istedi. Şimdi  ise, beklenen piskoposların Çin Hükümeti ile Vatikan arasında bir anlaşma ile tayin edileceği yoluna gidilmesidir.  ”

Çin dinlere saygılı, ancak Vatikan ve papanın otoritesini resmen Çin kiliselerinde hissedilmiyor. Bu da Vatikan’ı rahatsız ediyor.

Çin’de  “yeraltı” kiliseleri yaygın üyeleri ise korku içinde Vatikan onları tanıyor, ama Çin hükümeti ise kiliseleri kontrol edemediği için tanımıyor.Bu durum Çin’de büyük suç cezası  ise ağır. Bakalım kavganın sonu nereye gidecek…