AB den Ayrılan İngiltere Küresel Güç Olma Yollarına Düştü.

0

Boris Johnson tarafından savunulan” Küresel İngiltere fikri son dört yıldır, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişki etkilemeye başladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 2019 yılında, İngiltere’nin çekilmesi sürecinde yakınlaşdı.

Terörizm, Hint-Pasifik bölgesi, İran’la mücadele, iklim değişikliğine kadar birçok uluslararası konularda Paris ve Londra’nın pozisyonlar benzeşti.Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa kıtasından uzaklaştığı bir dönemde, Fransız-İngiliz ilişkisi, uluslararası sahneyi etkilemeye devam edebilmek için iki ülkeyi  birbirlerine muhtaç etti.Ama ingiltere bu rağmen tek başına yol almakta kararlı..

10 Downing Street Ses verdi.

Londra, son yıllarda hem Brexit hem de Covid-19 salgını karşısında büyük yenilgeye uğradı.  Boris Johnson  “Küresel İngiltere” vizyonunun ne olabileceğini gösteren girişimlerde buldu.

İronik olan, güneşin batmadığı İngiltere’nin 1997’de  Hong Kong elinden çıktığı andan itibaren güneş batmaya başladı. Brexit sonrası ise artık güneş bir daha doğmayacak gibi duruyor.

Pekin’in İngiltere’nin en büyük bankası HSBC’ye yönelik tehditlere karşı  Londra sağlam durdu.

AB, İngiltere,  Hong Kong 
AB  ingiltere’ye rağmen  Hong Kong’da ortak bir pozisyon tanımlamak için uğraşırken, Londra ortak bir yaklaşım için Avustralya, Kanada ve ABD’yi bir araya geldi

Aynı mantıkla Birleşik Krallık, İngilizce konuşulan ülkelerle istihbarat ittifakının rolünü güçlendirmek istiyor. Londra ayrıca, Beyaz Saray ile daha yakın bir ortaklığın kilidini açacak olan İngiliz 5G ağındaki Çinli Huawei şirketinin rolünü sıfıra indirmeye karar verdi.

Tüm bu gelişmeler ingilterenin ABde bağımsız yeni bir güç olarak sahnede yer alması olarak görülüyor.