AB Google’nin Tekelini Kırmaya Çalışıyor.

0

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Google’a Android işletim sisteminin piyasada haksız hakimiyet kurması nedeniyle 5 milyar dolar ceza vereceği bildirildi.

Avrupa Birliği Komisyonu, Google’a Android mobil işletme sistemini, rakipleri aleyhine hakim durum tesis etmek için kullandığı gerekçesiyle, 4.3 milyar euro (5 milyar dolar) ceza verdi. Ceza, Brüksel’de düzenlene bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

Avrupa Komisyonu’nun cezası, Google’ın mobil cihazlardaki stratejisiyle, haksız bir şekilde aramalardaki hakimiyetini güçlendirdiği iddiaları konusunda üç yıl süren bir araştırmadan sonra verildi.

Para cezası, piyasa düzenleyicisi bir kurumun tek bir firmaya verdiği en büyük miktar olması sebebiyle büyük yankı uyandırdı.

Google ise bu durumun sadece kendi lehine değil aynı zamanda insanlar lehinede olduğunu belirterek karar ile ilgili olarak temyize başvurulacağı açıklandı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi: “Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.”

İlerleyen günlerde kararın nasıl sonuçlanacağını göreceğiz.