AB Polonya Adalet Sistemini Düzeltmede Kararlı

0

Polonya ve Avrupa Komisyonu, “Polonya yargı sistemini Avrupalı ​​ortaklarının gözünde güvenilir hale getirmenin bir yolunu bulmaları gerektiğini”, Avrupa Hukuk Komiseri Vera Jourova, Polonya’nın Adalet de dahil olmak üzere tartışmalı yargı reformunu görüşmek üzere bir dizi toplantı yaptığı Varşova’da  söyledi. Toplantıya Bakan Zbigniew Ziobro ve Anayasa Mahkemesi başkanı Julia Przylebska da katıldı.  Jourova,AB’nin “temel değerler” konusunda hiçbir taviz vermeyeceğini belirtti.
Jourova, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın   tartışmalı yasayı imzalamayacağını umuyor. Hovewer, 29 Ocak’taki toplantıdan sonra, Cumhurbaşkanlığı temsilcisi Pawel Mucha Duda’nın tasarıyı mümkün olan en kısa sürede imzalayacağını açıkladı.
AB’nin elçisinin, Polonya’da yasalara uyma kuralına ilişkin sağlam durmaya kararlı olduğu bildirilen Dziennik Gazeta Prawna, Jourova ile de bir araya geldi.
Polonya Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro, iktidarın yeni bir yargıç atama yöntemi kullanmaya hazır olduğunu açıkladı. Ziobro’nun bu haraketi Jourova ile yaptığı görüşme sonrasında “iyi niyet jesti” olarak  değerlendirildi.