AB uyarıyor,”Polonya, Diktatörlüğe Gidiyor ?”

0

Polonya sağcı cumhurbaşkanı geçtiğimiz hafta sonu iktidarını  sağlaştırdı. AB Parlamentosu geçen hafta Perşembe günü Polonya’nın demokrasi, hukukun üstünlüğü ve temel haklar konusundaki gerilemesiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

AB Raportörü, “PiS ve Polonyalı yetkililer tarafından çifte standartlarla karşı karşıya kaldıklarına dair tekrarlanan iddialar göz önüne alındığında, bu raporda Avrupa’da da devam eden Madde 7 prosedürüne tabi olan Macaristan dışında benzer bir durum olmadığı sonucuna varıyor” dendi. López Aguilar MEP: “Sadece beş yıl boyunca, iktidardaki çoğunluk, meclis muhalefetinden veya herhangi bir azınlıktan taviz vermeden, hukukun üstünlüğü değerlerini ciddi şekilde etkileyen hızlandırılmış parlamento prosedürlerini kullanarak bir dizi eylem gerçekleştirdi.”

Yetkililer, ” başka hiçbir hükümet CJEU kararlarını göz ardı ederek ihlal ediyor . AB yasalarına uymak, Üye Devlet olmakla ilgilidir.”

Taslak ara raporun metnine göre yasama ve seçim sisteminin işleyişi, yargının bağımsızlığı ve hakimlerin hakları ile temel hakların korunması ile ilgili olarak Polonya’daki durumun kötüleştiğini gösteriyor.

Konsey ve Komisyon, hukukun üstünlüğü ilkesini dar bir şekilde yorumlamaktan kaçınmaya ve Madde 7 (1) TEU kapsamındaki prosedürü […] maddesinde belirtilen tüm ilkeler hükümetin uymasını  davet ediyor.Özellikle “Demokrasi ve temel haklar konusunda “.

Konsey’deki son görüşmenin “Aralık 2018 kadar uzun bir süre önce” yapıldığına dikkat çekerek, Konsey’i nihayetinde harekete geçmeye çağırıyor […], Polonya Cumhuriyeti tarafından ciddi bir ihlal riski bulunduğunu tespit ediyor “.

AB Antlaşması Madde 7’ye göre Konsey, AB değerlerinin ciddi bir şekilde ihlal edilmesi konusunda açık bir risk olduğunu belirledi. Bakanlar bunu yapmadan önce ulusal makamların görüşlerini dinleyeceklerdi. Daha önce Polonyalı yetkililer Haziran ve Aralık 2018 arasında üç kez Konsey soruları cevapladılar.

Daha sonraki  aşamada, Avrupa Konseyi oybirliğiyle ve Parlamentonun rızasıyla hukukun üstünlüğü, demokrasi ve temel hakların ciddi ve sürekli bir ihlali olduğuna karar vererek,Polonya’nın Konsey’de oy haklarının askıya alınması da dahil olmak üzere yaptırımlara gideceğini ifade etti.