ABD de Uygulanmayan Polis Reformu Sonucu ; “Nefes Alamıyorum”..

0

 

George Floyd polis tarafından öldürüldüğü gecesi Minneapolisde  başlayan  dayanışma protestolar ülke geneline kısa sürede yayıldı. Birden bire ABD her şeye  değişmeye başladı.

Floyd’un memur Derek Chauvin’in elinde öldürmesi son beş yıl içinde bir dizi  polis katliamının sonuncusu oldu.  Koronavirüs pandemisinin ortasındaki sokaklara insanlarla doldu.

Yerel polisin yıllardır süren görevi kötüye kullanma ve vahşeti birçok protesto ve reforma konu oldu. Ancak Floyd’un ölümü, ülke genelinde olduğu gibi, polis reformunun başarısız olduğunu ve farklı  şeylerin yapılmasının zamanın geldiği yöneticilere hatırlattı.

“Eğitim istiyorlar, ancak eğitimi yapıyorlar mı veya eğitim içselleştiriliyor mu?”diye durumu sorguluyor eğitim öğretmeni olan Moriah Stephens, Floyd’un yaşadığı banliyösü St. Louis Park’ta bir otoyol üst geçidinin yakınında dururken, geçen arabalara söylüyor.  “Sana hayatımın önemli olduğunu 50 kez söyleyebilirim ve hayatımın önemli olduğu hakkında konuşmanı istiyorum ve bunu 50 kez söylediğimi duyabilirsin, ama yapacak mısın?”diye bağırıyor polise

“Öfkelenmekten yoruldum ve yorulmaktan yoruldum ve  hashtag’ler görmekten bıktım” diye ekliyor. Ülkedeki son zamanlarda meydana gelen polis cinayetleri dalgasına ve diğer ırkçı olaylara atıfta bulunarak “Hayatta olduğum için şanslıyım. Burada durabilirim. Bağırırım. Benim bir parçam var, sahip olduğum şeyi kullanmam gerekiyor – hayatım var ve onu kullanmam gerekiyor, ama bunu yapmaktan da yoruldum. ”

2016 yılında bir Minneapolis banliyösünde Philando Castile polis cinayetleri sonrasında protestolara katılan Stephens, babasının şu anda kemoterapi tedavisi gördüğünü söyledi. Minnesota’da 1000’e yakın can almış bir Covid-19 salgınının ortasında dışarı çıkmak istemiyordu ve birçok protestocu gibi bir maske takıyor ve diğerlerinden uzakta duruyorlardı . “İnsanların etrafında olmamam gerekiyordu. Ama işte buradayım. ”

Nefes Alamıyorum.

Floyd’un mahallesinde, insanların önceki polis cinayetlerini takiben protestoları hatırlattıklarını ve aynı zamanda yeni talepler getirdiğini belirtti. “Nefes alamıyorum” dediler .

Bir değil İki değil Nereye kadar

Chauvin yedi dakikadan fazla boynunda diz çöktüğünde George Floyd’un son sözleri, aynı zamanda bir New York polis memuru tarafından altı yıl önce öldürülen Eric Garner’ın  ölümünden sonra, aynı yıl Michael Brown’un Ferguson, Missouri’de ölümünden sonra  protestocular memurların sorumlu tutulmasını istedi. Bugünkü protestolarda – “Polis Değil  Toplumu önlemli” söylemleri ile yeni çağrılar yapıldı.

Yapılamayan Polis Reformu

Emniyet müdürlüklerinin  kaldırılmasına kadar düşünülen  polis reformu maalesef hesap verebilirlik talep etmiyordu.

“MPD memuru Derek Chauvin tarafından George Floyd’un cinayeti kentin acılı Siyah topluluğunun karşısında Minneapolis Emniyet’inin yükseltilmiş şiddeti Minneapolisin vizyoner liderliğe muhtaç olduğunu gösterdi.,” Minneapolisliler Bloglarında belediye meclisine hitap ederek polis teşkilatını feshedilmesini istediler. “Şimdi şehrimiz için güvenli ve kurtarılmış bir geleceğe yatırım yapma zamanı. MPD’nin Siyah yaşamlara yönelik saldırılarını finanse etmeye devam edemeyiz. ”

Bazı yerel liderlerin de aynı şekilde görmeye başladığına dair işaretler vardı. Öğrencilerin baskısı altında, Minnesota Üniversitesi bu hafta Minneapolis Polis Departmanı ile olan sözleşmesini geri alacağını duyurdu . Minnesota Üniversitesi, George Floyd’un öldürülmesinden sonra MPD ile bağları kuran ilk kamu kurumuydu. Cuma öğleden sonra, Minneapolis devlet okulları yönetim kurulu üyeleri, okul bölgesinin Minneapolis Polis Departmanı ile olan sözleşmesini feshetme kararı aldı. Protestocular polisin rolünü tamamen azaltmak için daha fazla eylem çağrısında bulundular.

“Sistem bozuk değil. Tam olarak ne yapmak için tasarlandığını yapıyor  ”dedi .  St.Louis Park’ta büyüyen Imani Jackson . “Tamamen yeni bir yapı  yapmamız gerekiyor.”

Reform Cevap Değil
Floyd’un ölümünden hemen sonraki saatlerde, 2014 yılında Brown ve Garner cinayetleriyle harekete geçen polis şiddeti hakkındaki ulusal söylem nihayet değişmeye başladığı açıktı.

Chauvinin Floyd’u öldürürken müdahale etmeden duran üç polis derhal kovuldu. Üç yıl önce başka bir polis katliamı üzerine bölümün başına geçen Minneapolis Emniyet Müdürü Medaria Arradondo, FBI soruşturması için çağrıda bulundu. Belediye Başkanı Jacob Frey memurların suçlanmasını istedi. Cuma günü, Chauvin tutuklandı ve üçüncü derece cinayet ve adam öldürmeyle suçlandı – bu, memurun öldürmek niyetinde olmadığı ve bazı protestocuları hayal kırıklığına yol açan  bir suçlama.

Floyd’un ölümünün Eric Garner’ın yankılarını taşıdığı  dayanışma gösterisinde en az 72 protestocunun tutuklandığı New York’ta Polis Komiseri Dermot Shea ve Belediye Başkanı Bill de Blasio, Floyd’un öldürülmesini kınamak için Tweet attılar.  “Minnesota’da gördüklerimiz çok rahatsız ediciydi. Yanlıştı , ”diye tweetledi Shea. “Bu her yerde kabul edilemez.” “Ben dehşete kapıldım,” diye tweetledi  de Blasio. “George Floyd geniş gün ışığında öldürüldü ve onu öldüren adam bir polis memuru idi.”

De Blasio ve Shea’nın yorumları, Garner’ı öldüren polis Daniel Pantaleo’nun savunmasıyla tam bir tezat oluşturdu. Pantaleo geçen yaz Garner’ın ölümünden beş yıl sonra kovuldu .

Brooklyn Koleji’nde Polislik ve Sosyal Adalet Projesini yürüten Alex Vitale, de Blasio’nun ifadesinin yaygın eleştirisini yineleyen “Eric Garner davasında herhangi bir işlem yapması beş yıl sürdü ve şimdi Minneapolis’te derhal harekete geçmek istiyor” dedi.

Ülkedeki en büyük polis birliği ve geçmişte silahsız kişilerin öldürülmesine katılan polislerin sadık bir savunucusu olan Ulusal Kardeş Polis Düzeni organizasyonu bile Minneapolis memurlarının eylemlerini eleştiren bir açıklama yaptı . Grup, sendikanın birçok yerel bölümü tarafından kısa süre sonra tekrarlanan bir açıklamada, “Stander’ın bu olaydan aldığı videoya dayanarak, yardım isteyen yalnız bir adama tanık olduk,” dedi. “Bu olayın toplumlarımızın kolluk kuvvetlerinin kadın ve erkeklerine duyduğu güveni ve saygıyı azalttığına şüphe yok.”

Emekli bir polis binbaşı ve Kolluk Eylem Ortaklığı genel müdürü Neill Franklin, “Hepsi iyi ve iyi, ama polis departmanlarında iş yapma şekillerinde gerçekten somut değişiklikler yapmaya başlayana kadar benim için bu sözler hiçbir şey ifade etmiyor,” dedi. Franklin, Floyd’un ölümünden sorumlu memurlara yapılan istismar ve aşırı güç şikayetlerinin uzun geçmişi var.Ülke çapında polisin görevi kötüye kullanma raporlarının, memurları ne olursa olsun koruyan sendika sözleşmeleri nedeniyle büyük ölçüde kamuoyunun gözünde tutulması gerçeğine işaret etti.

“Minneapolis’te olanlar hakkında iğrenme duyduklarını dile getiren polis şefleri var. Peki, şimdi bu personel kayıtlarını halka açmaya ne dersiniz? ” dedi Franklin, polise reform yapma çabalarının büyük ölçüde azaldığını kabul etti.

Yeni bir polislik Paradigmasına ihtiyaç var.

“Reform cevap değil, onlarca yıldır deniyoruz ve gördüğünüz gibi hiçbir yere ulaşamıyoruz” dedi. “ABD’de yeni bir polislik paradigmasına ihtiyacımız var.  ”

“Hala bu ülkede kölelikten doğan, bu ülkede beyaz bir üstünlükten doğan bir polislik modeli ile çalışıyoruz” diye ekledi. “Bu yüzden reform işe yaramayacak ve bu yüzden  Floyd’un ölümüyle gördüğümüz gibi, bu yarış meselesinde herhangi bir çıkış yapamadık.”

Aslında, Minneapolis memurlarının hızla kınanması, yıllardır karşılaştığı derin kriz polisliğinin kanıtıydı. Bu kriz sadece toplulukları sarsmaya ve hükümetlerinin kurumlar arasında eşi görülmemiş bir şekilde başarısızlığa uğramasına neden olan mevcut sağlık ve ekonomik  durumu da   daha da kötüleştirdi.

Büyüyen ulusal hareketi polise karşı koymak için hem öngören hem de bilgilendiren bir kitap yazan Vitale, “Polis, temel meşruiyetlerinin burada meydan okunduğunu fark etti ve bunun altından çıkmanın bir yolunu bulmaları daha iyi oldu” dedi . “Yani bu, birkaç bireysel memuru otobüsün altına atmak anlamına gelirse, bunu yapmaktan mutluluk duyarlar.”

Savcılar İsteksiz

Savcıların Floyd’un öldürülmesinden sorumlu memurları suçlama isteksizliği, ne kadar az değiştiğinin bir başka işaretiydi. Floyd’un ölümünü 2015 yılında Baltimore polisinin gözaltında ölen Freddie Gray ile karşılaştıran  Avukatı Mike Freeman, “Suç duyurusunu desteklemeyen başka kanıtlar da var.” olaydan 12 gün sonra cinayetle suçlandı. Bu kovuşturma nihayetinde başarısız oldu. Gray’in ölümünün açıkça Gray’in fotoğraf makinesine yakalanmış olmasına rağmen.

Emekli polis Franklin, “Tutuklanan ve bir şey için suçlanan ortalama vatandaş olduğunda, tutuklama için olası bir nedeniniz olur olmaz tutuklama yapılır” dedi.

Ferguson’da, başsavcının sorumlu polis Darren Wilson’ı 2014 yılında reddetmesi, büyük bir jürinin, dava açmayı reddetmeden önce davada delil yoluyla elenmesi nedeniyle haftalarca protestolara yol açtı. Minneapolis’te, Chauvin’in tutuklanması ve suçlanması üç gün sürdü. Bazı protestocular, Chauvin’in çalıştığı Üçüncü Bölge merkezi de dahil olmak üzere birkaç binayı ateşe verdi. Missouri, Ferguson’da protesto gösterileri patlak verdikten sonra yaptıkları gibi polis, Floyd’un ölümünü protestolara göz yaşartıcı gaz ve lastik mermilerle karşılık verdi. Birkaç protestocu ve bazı gazeteciler, tutuklandı.

Minnesota Hükümeti Tim Walz Ulusal Muhafızları seferber etti ve Chauvin tutuklandı. Başkan Donald Trump, Barack Obama’nın Freddie Gray’in Baltimore’da öldürmesinden sonra yaptığı gibi, mağazaları “haydutlar” yağmalayan protestocular olarak itham etti.  Ancak Obama’nın aksine, Trump onların da vurulmasını istedi .

Aslında, Michael Brown’ın Ferguson’daki ölümü, federal ve yerel hükümetlerin ırksal önyargılar da dahil olmak üzere polis eğitimine ve yetkililerin hesap verebilecekleri söz verdiği vücut kameraları gibi teknolojiye büyük yatırım yaptığını gören bir polis reformu çağını başlattı. Floyd’un ölümü, bu reformların başarısızlığa uğradığı bir başka hatırlatıcısıydı.

Boşuna Kürek Çekiyoruz.

Polis memuru Vitale, “Bu, beş yıl boyunca ‘Endişelenme, eğitimi alıyoruz. Eskalasyon eğitimi, önyargı eğitimi, farkındalık eğitimi… neden işler daha iyi hale gelmiyor?”diyor kendi kendine..

Polis reformunun başarısızlıklarına dair kanıtlar arttıkça, bazı departmanlar ve sendikalar, ısrar etmeye devam ettikleri “kötü polisler” için bireysel hesap verebilirlik çağrılarını benimsemeye başlıyor. Ancak protestocular, bireysel memurların tutuklanıp kovuşturulması için çağrıda bulunmaya devam ederken, mevcut ölçekte polislik ne kadar reform yaparsa yapsın, siyasilerin kaç reform gerçekleştirdiğine bakılmaksızın polisin görevi kötüye kullanmasının devam edeceğini herkes biliyor.

“Umutsuzlar. Güvenilirlik konusunda büyük bir sorun yaşadıklarını ve paralarını ortadan kaldıracak aktif kampanyalar olduğunu görüyorlar ”dedi. “Polisliği düzeltmenin bir yolu olarak bu katil polisleri hapse atma fikri tamamen naif ve yanlış yönlendirilmiş. Mahkum olduklarında bile, bu kadar nadir olsalar da, bunun polisliğin nasıl yapıldığıyla ilgili değişikliklere geri döndüğüne dair hiçbir kanıt yoktur. ”

Polis departmanlarının kaynaklarını azaltarak, polis şiddetini azaltmada, polisi iyileştirmek için yapılan herhangi bir maliyetli çabadan çok daha etkili olacağını savunuyor. Vitale, “Bu ‘savunma ve fon alternatifleri’ hareketi polis şeflerini çok daha tehdit ediyor, bu yüzden bu şeyin önüne geçmek için geriye doğru eğildiklerini düşünüyorum” dedi. “Hareket halindeki insanlar değişiyor: Vücut kameraları ve daha fazla eğitim gerektirmiyorlar. Giderek daha fazla insan ‘Lanet olsun, paralarımızı götürüyorlar diyor..”

 

En az bir düzine polis reformu tasarısı, 2015’ten bu yana eyalet yasama organında anlamlı bir ilerleme kaydedemedi. En son çaba, geçen Temmuz ayında polis ve vahşet karşıtı organizatörleri içeren bir görev gücünün atandı. Bir dizi kamuya açık oturumdan sonra, grup Şubat ayında ölümcül kuvvet olaylarını araştırmak için Cezai Tutuklama Bürosunda uzmanlaşmış bir birim oluşturulması da dahil olmak üzere 28 reform önerisi listesi yayınladı. Sonra Covid-19 isabet etti ve eyalet yasama organının gerektirdiği takip eylemleri durdu.

Michael Brown’un Ferguson’daki ölümünün ve bir dizi polis cinayetinden sonra Obama olan multimilyon dolarlık bir program olan Topluluk Güvenini ve Adaleti Oluşturmak için Ulusal Girişimi pilotlaştıran şehirlerde başlattı. Yönetimin ulusal polis hesap verebilirliği çağrısı, Ülke genelindeki polis departmanlarında yaygınlaştırılmaya çalışıldı.

“Bütün fikir,  polisin  önyargı eğitimi varsa, polis eğitimi için  para varsa ve daha fazla hesap verebilirlik için teknolojiyi kullanıyorsa ve polis memurları toplumla etkileşim halindeyken daha saygılıysa, polislik hakkında daha iyi bir fikir ve polisle daha fazla işbirliği  oluşacağı düşünüldü diyor Minneapolis’teki St. Catherine Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü olan Nancy Heitzeg.

“Teori buydu,” dedi. “Ve Minneapolis şehrinin ve Minneapolis polis departmanının polis topluluğu ilişkilerini geliştirmek için çok yıllar, milyonlarca dolarlık bir ulusal reform ve sonuçta işte buradayız ?”

Geliştirilmiş polisliğe yıllarca yatırım yaptıktan sonra, bunun için hiçbir sonuç gösterilmeden “konuşma değişti” diye ekledi. “Yürürlükten kaldırılma, bunun ne anlama geldiği ve neye benzeyebileceği hakkında daha fazla kamu bilinci konuşuyor. … Bence insanlar Jamar Clark ve Philando Castile tarafından radikalleştirildi. Sonra Justine Damond’un etrafındaki çelişkileri gördüler. ”

Black Visions Collective’in direktörü Montgomery, organizatörlerin sadece kovuşturma çağrısı yapmaktan yorulduğunu söyledi. “Polis ve münferit polisleri kovuşturmaya yönelik bir konuşmadan geçiyoruz – bu hiçbir şeyi değiştirmiyor. Başka bir Philando Kastilyası veya George Floyd’un ölümlerini engellemiyor ”dedi. “Ben ve arkadaşlarımın çoğu için polis reformu önemsiz artık boşuna çabalıyoruz”