ABD, Hindistan ile Savunma Ortaklığını Güçlendirmeyi Amaçlıyor.

0

Hindistan, Obama yönetiminin görev süresinin sonuna doğru 2016 yılında önemli bir savunma ortağı olarak belirlendi. Trump yönetimi ile birlikte ABD, Hindistan için benzersiz bir uygulama gerçekleştirme planlarını sürdürürken, 2019 mali yılı için John S McCain Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) aracılığıyla önemli bir karara imza attı. ABD’nin Hindistan ile ortaklığını güçlendirmesinin arkasındaki en büyük sebep ise Çin faktörü. Güçlenen Çin, ABD’nin Hindistan’a daha çok yaklaşmasına neden oluyor. Özellikle son dönemdeki ABD-Çin ticaret savaşı, Hindistan’ı ABD için hayati bir stratejik ortak olarak ön plana çıkarıyor. ABD’nin yeni yasa tasarısı ise bu durumu çok iyi bir şekilde vurgulamakta.

ABD Kongresi birçok hüküm arasında, Hindistan ile ülkenin savunma ortaklığını güçlendirmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan 716 milyar dolarlık savunma harcama tasarısını geçirdi. Kongre ve Senato, ABD’nin Hindistan ile olan büyük savunma ortaklığını güçlendirmesi ve artırması gerektiğini belirtti ve böyle bir ortaklığın askerler ve ülkeler arasında “stratejik, operasyonel ve taktiksel” koordinasyon kurularak ortaklaşa geliştirileceğini vurguladı.

Ayrıca, geçen yıl tekrar diriltilen ABD’nin Hindistan, Japonya ve Avustralya arasındaki Dörtlü Diyaloğu (QUAD) da dahil olmak üzere bölgesel güvenliği teşvik etmek ve ortak değerler ve menfaatleri savunmak için çok taraflı çerçevelerdeki katılımı genişleterek karşılıklı güvenlik hedeflerine doğru çalışması gerektiği de belirtildi.

Tasarı, Trump yönetiminden askeri işbirliği, bilgi paylaşımı ve uygun teknoloji transferini daha iyi bir şekilde kolaylaştırmak için “büyük savunma partneri” unvanını uygulaması için ilave adımları araştırmasını ve deniz güvenliği yetenekleri de dahil olmak üzere Hindistan’ın savunma yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olacak stratejik girişimlerde bulunmasını istedi.

Bununla birlikte tasarı, ABD hükümetinden insani yardım ve afet yardımı müdahaleleri konusunda işbirliği ve koordinasyonunu geliştirmesini, İran Körfezi, Hint Okyanusu Bölgesi ve Batı Pasifik’te Hindistan ile ek ortak tatbikatlar yapmasını ve güvenlik ve istikrarı teşvik etmek için daha fazla işbirliği çabaları geliştirmesini talep etti.

Yine tasarıya göre Kongre, ABD’nin Japonya, Hindistan, Avustralya ve diğer müttefik- ortaklarla işbirliği içinde serbest ve açık bir Hint-Pasifik bölgesi değerlerini desteklemesi ve uygun şekilde bölgesel güvenlik ve istikrarı teşvik etmesi gerektiğine inanıyor. Bu çerçevede hukukun üstünlüğü, uyuşmazlıkların barışçıl çözümü, deniz güvenliği, nükleer silahların yayılması ve terörle mücadele konularında işbirliği gibi başlıklar ABD’nin bölgede desteklemesi gerektiğine inanılan diğer unsurlardır.

Tasarının yürürlüğe girmesinden sonra Savunma Bakanlığı ABD, Hindistan, Japonya, Avustralya ve diğer ülkeler arasındaki güvenlik işbirliğini geliştirmeye yönelik planlar, askeri faaliyetler ve tatbikatlar, Hint-Pasifik bölgesindeki diğer ülkeler arasında kapasite geliştirme çabaları ve ortak bölgesel altyapı girişimleri de dahil olmak üzere birçok konu hakkında bir brifing düzenleyerek, Kongre Savunma Komitelerine bildirmesi beklenmektedir.