ABD, Maduro’ya Karşı Yeni Hamleler Peşinde

0

HABER-YORUM

ABD arka bahçesi olarak gördüğü Güney Amerika da istediği yönetimleri iktidar edemiyor.ABD nin en fazla başını ağrıtan Venezüella da ardı ardına hamleler yapmasına rağmen Maduro’yu iktidardan düşüremeyen ABD yeni hamleler yapacağını alenen beyan etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Cuma günü Fox News’e verdiği demeçte, ABD’nin önümüzdeki günlerde Venezüella hükümetinin baskısını arttırmak için bir dizi eylem düzenleceğini söyledi.

Pompeo, “Önümüzdeki günlerde Venezüella halkının  çıkarlarına karşı doğrudan çalışan Venezuela lideri aleyhindeki baskı düzeyini artırmaya devam eden bir dizi eylem göreceksiniz.” Dedi. “Venezüella halkının sözünü tutmasını sağlamaya kararlıyız.”

Planlanan eylemlerin niteliği hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Trump yönetimi, muhalif liderleri cezalandırmak suretiyle demokrasiyi bastırmakla suçlayan solcu hükümet başkanı Nicolas Maduro’daki yetkililere yönelik yaptırımları giderek artırdı.

Geçtiğimiz yıl Washington, Venezuela hükümeti ve devlet petrol şirketi PDVSA tarafından verilen yeni borç ve eşitliği ticarete yasaklayan yaptırımlar uyguladı. Maduro da dahil olmak üzere hükümet yetkilileri üzerinde çeşitli yaptırımlar uyguladı.

Bu hafta New York’ta düzenlenen ve tüm dünyadan devlet başkanlarının katıldığı yıllık Birleşmiş Milletler Genel Kurulu yapılacak. Maduro, 2015’ten bu yana toplantılara katılamadı ve bu hafta, güvenliğiyle ilgili endişelerden dolayı toplantıya katılamayacağını söyledi.