ABD, Nazi Selamını Konuşuyor..

0

Haber-Yorum

ABD Yerel bir adliye binasının merdivenlerinde Nazi selamı veren Wisconsin lise öğrencilerinin resmini konuşuyor. Trump’la birlikte artmaya başlayan ABD milliyetçiliği kavramına Macron Paris toplantısında sert eleştirmişti.Liseli gençlerin kendilerini savunurken şaka olarak paylaştıklarını söylediler. Resim ABD de gündem oldu.

Fotoğrafı çektiğini söyleyen ebeveyn, Salı günü sadece gençlerin baloya gitmeden önce ebeveynlerine veda etmelerini istediğini söyledi.

Wheel Memories işleten ve fotoğrafta bir oğlu olan Pete Gust, geçen baharda Baraboo’daki Sauk İlçesi Adliye Sarayı’nın dışında fotoğrafın çekildiğini belirtti.

Gust Associated Presse verdiği demeçte, “Kimseye karşı rahatsız edici olan herhangi bir şeyi çağrışım amacı olmadığını “İfade etti. “Herhangi bir hata varsa, çekimin zamanlaması benim tarafımdan yapıldı.”

Gust geçtiğimiz Mayıs ayında çekilen fotoğrafını kendi sitesine taşıdı, ancak sosyal medya da fotoğrafın yayınlanmasıyla da pazartesi gününden beri tüm dünyaya resmin yayıldığını belirtti.

6 Kasım Seçimi ABD İçin Bir Milat mı Olacak?

Gust internet sitelerinde “Acı çeken herkese içtenlikle özür dilerim.” dedi.

Fotoğraftaki  öğrencilerden biri olan Jordan Blue, bazı öğrencilerin Nazi selamını bir şaka olarak yaptıklarını söyledi.

Pazartesi gecesi Baraboo Okul Kurulu toplantısında yaklaşık yarım düzine konuşmacı konuya değindi.

Baraboo Okul Yönetim Kurulu Başkanı Kevin Vodak, bir vatandaş olarak konuştuğunu vurgulayarak, fotoğrafın beni derinden üzdüğünü, utandığını,  dehşete düşürdüğünü ve kızdırdığını söyledi.

“Fotoğraf, bir topluluk olarak ve bir okul bölgesi olarak bizim kendimizden farklı olan herkesi hoşgörülü, kapsayıcı, olmalıyız.Bu sürecin kişisel inancımı sarstı ” diye ekledi.

Haftaya Pazartesi günü erken saatlerde, bir araya gelerek yaklaşık 100 kişi ve milletvekillerimizle  Milwaukee’nin 115 mil kuzeybatısında yer alan 12.000 kişilik bir kasaba olan Baraboo hakkında olumlu bir mesaj göndermeyi hedeflediklerini söyledi.