ABD nin Rusya’ya Karşı Türkiye Yerine Yeni Müttefiki Polonya mı?

0

Haber-Yorum

Son üç yıldır Türk ABD ilişkilerinde sıkıntılar yaşanıyor.Yarım asırlık NATO  müttefikliğinde  ve Soğuk savaş döneminde de yaşayanmayan  problemler son yıllarda giderek arttı. Her iki ülkede yeni arayışlara başladı.Bu süreçte ABD yerini Türkiye’de Rusya’nın hızlı bir şekilde alması dikkatlerden kaçmadı.Enerjiden başlayan ilişkiler tamamen Rusya’ya bağımlı bir Türkiye ortaya çıkardı. Türkiye açısından ciddi enerji güvenliği sıkıntıları kaçınılmaz gözüküyor.Türkiye bunu önlemek için Tanap vb. hamlelerine karşılık Rusya’nın hemen Türk akımı gazını devreye sokması dikkatlerden kaçmadı. Türkiye’yi Putin’in bırakma istemediği görülüyor.Diğer taraftan son aylarda ABD ile yaşanan F-35 krizini S-400 füzesiyle kendi lehine çeviren Rusya şimdi de SU-35 tartışmasını başlattı. Enerjiden sonra Rusya askeri açıdan da Türkiye’yi kendine bağımlı yapmak istiyor.ABD ise bu süreçte Türkiye karşı “gel git siyaseti” izlemesi Trump’la Pentagon’un gerek F-35 gerekse Suriye konularında farklı davranışlara girmeleri Türkiye’yi ABD den uzaklaştırıp, Rusya’ya yaşanaşmasına sebeb oldu.Tüm bu gelişmeler ekseninde Pentagon’un Türkiye’nin alternatifini bulma teşebbüslerinde Polonya giderek öne çıktı.1 Temmuz 2016 Varşova’da yapılan NATO zirvesinde Türkiye’nin dahil olduğu Rusya’ya sınırı olan ülkelerin Füze sistemlerini Moskova’ya karşı aktifleştirme kararından sonra Polonya ABD yeni gözdesi haline geldi.Rusya yerine doğalgazı ABD almaya başlayan Polonya şimdide askeri açıdan ABD silahlarını tercih etti.Bakalım ilerleyen yıllarda ABD Polonya’yı mı yoksa Türkiye’yi mi tercih edecek ya da ikisini de elinde tutmaya mı çalışacak.. bunun ilk sinyalleri aşağıdaki haberin satır aralarında bulabilirsiniz.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 6,5 milyar dolar değerinde 32 adet F-35A tipi beşinci nesil savaş uçağının Polonya’ya satışına onay verdi.

ABD Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, muhtemel dış askeri satış kapsamında 6,5 milyar dolar değerinde 32 F-35 müşterek taarruz savaş uçağı ve ilgili elemanlarının Polonya’ya satışını onaylama kararı aldı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, satışa, konvansiyonel uçuş-kalkış yapabilen 32 adet F-35A tipi uçağın yanı sıra 33 F-135 yedek motor ile uçağın elektronik harp sistemleri gibi birçok parçanın da dahil olduğu bildirildi.

Ajansın açıklamasında ayrıca, “Bu satış Polonya’ya bölgedeki saldırganlıkları caydırmak konusunda güvenilir bir savunma kabiliyeti kazandıracak ve ABD kuvvetleri ile ortak çalışabilirliğini sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Polonya, Rus yapımı MiG-29 ve Su-22 filolarını yenileme çabalarının bir parçası olarak F-35 alımına ilişkin talebini ABD’ye mayıs ayında sunmuştu.

Varşova yönetiminin, ülkenin askeri modernizasyonu kapsamında, 2026 yılına kadar 47 milyar dolar askeri harcama yapması bekleniyor.

ABD’den 2017’de 10,5 milyar dolar değerinde Patriot hava savunma sistemi alan Polonya, son zamanlarda HMARS roket sistemleri, stand off füzelerinin yanı sıra değeri 2 milyar doları bulan askeri alımlar yapmıştı.