Abd Polonya’yı Yanından Ayırmıyor

0

Salı günü Washington’da gerçekleşen görüşme sonrasında, Trump, askeri ilişkilerin güçlendirilmesini onayladı .

Ayrıca iki ülke, Polonya medyasının stratejik ortaklık konusunda ortak bir deklarasyon olarak nitelendirdiği enerji projelerinde işbirliğini hızlandırmaya söz verdi.

 

Askeri İlişkiler

Deklarasyonun ABD ve Polonya’nın ortak güvenliğe karşı mevcut tehditleri ve zorlukları karşılamada kritik olduğu ve sürekli istikrarın yanı sıra ekonomik refah ve gelişmesini sağlamak için yayınlandığı belirtildi.

Bildiride, “Bu ortaklık, saldırgan Rus davranışları, kitle imha silahlarının küresel yayılması, terörizm, göçmen kaçakçılığı ve Orta Doğu’daki gerginlikler ile artan güvenlik sorunları açısından kritiktir.” dendi.

Belgede ayrıca, Polonya ve ABD’nin “işbirliğini artıracağı ve askeri bağları, istihbaratları, yasa uygulama ve diğer güvenlik ilişkilerini derinleştireceği” de belirtiliyor.

İki ülke, “ortak eğitim ve tatbikatları yoğunlaştırma, askeri birimler arasındaki işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra, askeri personelleri komuta yapılarına, eğitim merkezlerine ve eğitim tesislerine dönüştürerek deneyimlerin paylaşılmasını da artırmaya” söz veriyor.

Polonya, ülkede kurulucak bir ABD üssüne ev sahipliği yapmaya ve Cumhurbaşkanı Duda da dahil olmak üzere yetkililerin de dahil olduğu masrafların bir kısmını karşılamaya hazır olduğunu söyledi.

Polonyalı bir yetkili  salı günü yaptığı açıklamada , önümüzdeki yıl Polonya ‘da Amerikan askerlerinin daimi bir şekilde konuşlandırılmasına dair bir karar verilmesi bekleniyor

Enerji

Bildiride Polonya ve ABD, “enerji güvenliği alanında işbirliğini geliştirmek” ve “enerji piyasalarının dönüşümünden kaynaklanan yeni fırsatları araştırmak” ve “Avrupa’ya daha çeşitli enerji sağlamak için çalışmayı” taahhüt ediyor.

İki ülke, “Nord Stream 2 gibi karşılıklı güvenliği tehdit eden enerji projelerine karşı çıkma çabaları” için işbirliği yapmaya karar verdi.

Bildiride, Polonya ve ABD’nin “enerji işbirliğini ve çeşitliliğini artırmak için genişletilmiş çabaları destekleyeceği” belirtiliyor.

Ticaret, yatırım ve yenilik

Bildiride “Karşılıklı ekonomik ilişkiler, Atlantik’in her iki tarafında da büyüme ve iş olanakları yaratıyor” dendi. Varşova ve Washington, “bu ülkelerle bu hedefleri daha da ileriye götürecek olan Üç Deniz İnisiyatifi” de dahil olmak üzere, kullanılmayan potansiyeli tamamlamak için yoğun bir şekilde çalışacaklar.”

2015 yılında Polonya ve Hırvatistan’ın öncülük ettiği Üç Deniz İnisiyatifi, Karadeniz, Baltık ve Adriyatik Denizi arasında yer alan 12 ülkenin işbirliğini arttırmaya yönelik hedeflerini kapsamaktadır.

Trump, inisiyatifin enerji güvenliğini güçlendirmek ve ticaret engellerini azaltmak için “büyük bir potansiyele” sahip olduğunu söyledi .

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Varşova’ya yaptığı ziyaret sırasında Trump, Amerika’nın Üç Deniz İnisiyatifi’nin “en güçlü müttefik ve istikrarlı ortağı” olacağını ilan etmişti.

Duda ve Trump tarafından salı günü imzalanan Polonya-ABD deklerasyonu, Varşova ve Washington’un “araştırma ve inovasyonun hayati rolünü” ve “teknoloji ve bilim alanındaki işbirliklerini güçlendirmek için çabaları destekleyeceğini” ve “potansiyel faydaları kabul ettiğini” söylüyor.