ABD, Rus Dogalgazının Doğu Avrupa’da Yayılmasını Karşı Harekete Geçti.

0

Haber Yorum

ABD Enerji Bakanı Rick Perry, Macaristan’ın ve komşularının Rusya’nın doğalgazla kontrol etmeye çalıştığını bunun için bu ülkelerin Rus doğalgaz boru hatlarını reddetmeye çağırdı.

Rusyanın  enerjiyi geçmişte bir silah olarak kullanıldığından, enerji çeşitliliği bölge için çok önemli olacak dedi.

Perry, Budapeşte’ye yaptığı ziyarette, “Rusya, Kuzey ve Orta Avrupa’nın istikrarı ve istikrarı üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırmaya çalışıyor.Bunun için bir Kuzey Akım 2 ve çok hatlı bir Türk Akımı  boru hattını kullanıyor.” dedi.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Rusya’dan Türkiye’ye inşa edilen  boru hattının Türkiye için iyi bir haber olduğunu belirterek, 5 ila 6 milyar metreküp kapasiteli hattın, Macaristan’ın güney sınırına yeni bir rota ile gaz getireceğini söyledi. .

ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimi, Rusya’dan alımları arttırmak yerine ABD’den veya diğer tedarikçilerden gelen gaz alımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

“(ABD) bu projelere şiddetle karşı çıkıyor ve Macaristan’ı ve komşularını reddetmek için bize katılmaya çağırıyoruz.”diyor.

Macaristan, büyük ölçüde Rusya’ya,  Ukrayna üzerinden bir boru hattı yoluyla gelen doğal gaz tedarikiyle bağlıdır. Rusya da Macaristan’da bir nükleer santral inşa ediyor.

Szijjarto, hükümetin bir sıvılaştırılmış doğal gaz terminali inşa eden Hırvatistan ‘dan ve Romanya’ dan gazı satın almaya istekli olacağını söyledi.

Szijjarto, Macaristan’ın çeşitliliğini desteklemek için ABD’den yardım istediğini söyledi.