ABD Seçimlerinden Şimdiden “Bir Şeyler Olacak” Gibi..

0

Haber-Yorum

ABD halkı seçimlere giderken tam anlamıyla yarı yarıya ayrılmış durumda.. Obama’nın eşi bile son günlerde Trump seçilmemesi için saha indi. Sanders Biden’e destek veriyor .Trump düşürmek isteyenler bu kadar bilenirken Trump tarafları da boş durmuyor.Özellikle Netanyahu’yu İsrail’de koltuğunda tutan Trump şimdiden Yahudi lobisinin tam desteğini almış durumda, korona konusunda sınıf kalması Trump aleyhine işliyor.Ama Trump sahayı kolay kolay terk etmeyeceğini şimdiden göstermeye başladı.

Posta Hizmetleri Mercek Altında

Koronada dolayı seçmenin oy kullanması şimdiden tartışma konusu oldu.Zira seçmenleri çoğu posta ile oy vermeyi düşünüyor.Bu da her şeyin fifti fifti olacağı seçimde her oy önemli hale getiriyor.Nitekim Temsilciler meclisi başkanı Demokrat başkan Pelopsi işi sağlam alıp ABD posta hizmetleri mercek altına almaya başladı. Trump’ın burada bir numara çekmesinin önüne geçmek istiyor.

Detaylar haberde

ABD genelinde Posta Hizmetleri’nden sorumlu yetkili Louis DeJoy ve Cumhuriyetçi Parti Ulusal Konseyi’nin eski başkanı olan ABD Posta Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Robert Duncan, 24 Ağustos Pazartesi günü Temsilciler Meclisi’nde düzenlenecek bir oturumda ifade verecek. Oturumun düzenleneceği Gözetim ve Reform Komisyonu, DeJoy’dan operasyonel değişikliklerle ilgili belgeleri paylaşmasını da istemişti.

Ülkede Corona virüsü salgını nedeniyle, 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerinde posta yoluyla oy kullanılmasıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Louis DeJoy’un ABD Posta Hizmetleri’nde bütçe tasarrufu gerekçesiyle devreye soktuğu yeni uygulamalar, bu adımın başkanlık seçimlerinde posta yoluyla oy kullanmanın zorlaştırılmasına neden olacağını savunan Demokratlar’ın tepkisine neden oluyor.

Demokratlar işi sıkı tutuyor.
Kongre’deki Demokratlar, Corona virüsü salgını nedeniyle posta yoluyla oy kullanan Amerikalılar’ın sayısının son başkanlık seçimlerinin yapıldığı 2016 yılından iki kat fazla olmasının beklendiğini söylüyor. Demokratlar fazla mesai, ek posta taşıma seferleri, yeni postaların derlenmesindeki kısıtlamalarla yeni dağıtım politikalarını posta dağıtımını yavaşlatan unsurlar arasında gösteriyor.

Başkan Donald Trump ise posta yoluyla oy kullanmanın seçimlere hile karıştırılmasını ve oyların çalınmasını kolaylaştıracağını söylüyor. Trump, ABD Posta Hizmetleri’nin de mevcut ağır iş yükü nedeniyle seçimlerin posta yoluyla yapılmasını kaldıramayacağını belirtiyor.

Öte yandan Maryland eyaleti başsavcısı Brian Frosh, bir dizi eyaletin gelecek haftadan itibaren Trump yönetimine ABD Posta Hizmetleri’ndeki mali kesintiler nedeniyle dava açmaya hazırlandıklarını açıkladı. Frosh, 15-20 arasında Demokrat başsavcının yasal argümanlarını gözden geçirdiklerini ve tek ya da birden çok dava açabileceklerini kaydetti.