ABD Siyahi Gençler Kendini Güvende Hissetmiyor

0

ABD siyahi mahallerle beyaz mahallerde yaşayan gençlerin kendilerini ne kadar güvende hissedip hissetmedikleri araştırıldı.İlgin sonuçlar ortaya çıktı.Bu makale bu sonuçları ABD artan ırkçılık söylemlerinde değerlendirecektir.

Ohio State Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden araştırmacılar, her 30 saniyede bir, hafta boyunca yerlerini takip etmek için 11 ile 17 akıllı telefonu 506 siyah çocuğa verdi. Çocuklara nerede oldukları ve ne kadar güvende olduklarını sordular.Puanlama 1 ile 5 arasındaydı. Mini anket 2014’ten 2016’ya kadar gerçekleşti. Araştırmacılar toplamda yaklaşık 7.400 deneğe anket yaptılar.

Ohio State Üniversitesi’nde profesör ve çalışmanın koordinatörü  olan Christopher Browning, mahallelerin çocukların davranışlarına ve sağlıklarına nasıl etkilediğini hakkında ciddi tecrübeye sahip.

Browning, çalışmanın yürütüldüğü Columbus’ta şöyle diyor: “Colombus’ta yüksek düzeyde ayrışma ve yoksulluk var, fakat yakın çevrede çok fazla varyasyon baskın – zengin mahallelerin yanında gerçekten yoksul olan mahallelerde var.”

Kendi çocukluk deneyimi Şikago’nun güney tarafında geçen Dr.Christopher,bu çalışmayı sürdürmesi ve cevapları doğru bir şekilde bulabilmesi için ona ilham veren farklı mahalleler ve ortamlarda gözlemlerde bulundu.

Browning, “Sosyal bilimlerde,  bizim ilgilendiğimiz alan – mahalle ortamlarıdır. Aileyi içermeyen ortamları düşündüğümüzde, mahalleyi düşünüyoruz – gençlik için potansiyel olarak önemli sonuçlar doğurabilecek olası riskleri inceleriz. ”

Kentte yaşayan bir sosyolog olarak, çocukların kendi mahallelerinde zaman geçirmediklerini ve etkileşimlerin daha karmaşık olabileceği konusunda endişeli olduğunu söyledi.Evlerinin ve yakın çevrelerin dışındaki ortamların sonuçları günlük olarak çocukları etkiliyor olabileceğini belirtti.

Bulgular genç siyah erkeklerin genelden daha fazla beyaz insanla karşılaştıklarında kendilerini daha az güvende hissettiklerini gösterdi. Ayrıca, bulundukları yerlerden daha kötü olan mahallelerde daha az güvende hissediyorlardı. Aksine, siyah kızlar daha fazla beyazın bulunduğu alanlarda kendilerini daha az güvende hissetmediler. Araştırmacılar ayrıca beyaz gençlerin kendilerini ayrıştırma eğiliminde olduklarını fark ettiler.

Browning, “Onların deneyimleri değişken değil – siyah gençler siyahi mahallelerde geçirdiği süre kadar beyaz mahallelerde zaman geçirmiyorlar.” dedi. “Bu,siyahi genç erkeklere polisler ve çevre sakinleri tarafından taciz, hatta mağduriyet potansiyeli yaratabilecek olayları daha fazla inceleme yapabilecek yerlere gitme deneyimidir.”

Özellikle, Browning ve araştırmacılar, güvenlik algısının uzun vadeli sonuçları konusunda endişeliydi.

Browning, “Bunun, siyahi gençlerin genellikle beyaz gençlik kadar sağlıklı olmamasının nedenlerinden biri olduğunu düşünmektedir.” dedi. “Yetişkin nüfuslarında sağlıktaki eşitsizliklerini açıklamak için tahmin edebileceğimiz bazı fiziksel ve zihinsel sağlık yörüngeleri olabilir.”

Afrika kökenli Amerikalı gençlere yönelik eski okul zihniyeti, daha az yoksulluk ve ayrışma alanlarında yaşadıkları için daha az güvende hissetmeleridir, ancak ekip, ortalama olarak, Afrikalı Amerikalı gençlerin kendi yaşadıkları yerde daha az güvende hissetmediklerini tespit etmiştir. Daha fakir mahalleler veya daha beyaz mahalleleri ziyaret ederken daha az güvende hissettiler.

Browning, “Yoksul, ayrışmış bir mahallede büyümenin zorluklar yaratmadığını tartışmıyoruz. Zorluklardan biri de bu mahallelerin daha yüksek bir şiddete sahip olma eğiliminde olduğudur” dedi.

Gençlerin eninde sonunda şiddete maruz kalma olasılığını azaltmak için kendi mahallelerinde sahip oldukları deneyimleri  kontrol etmeyi öğrenebileceğini ileri sürmektedir. Ancak, farklı mahallelere gittiklerinde, nasıl algılandıklarını ve nasıl alındıklarını kontrol edemezler.

“Kimse oraya ait olmadığına karar verirse kimin polisi aradığını kim bilir?” Browning dedi. “Bu gibi durumlar, bu yerlerde güvensizlik duygularına yol açabilir.”

ACLU’nun Irkçı Adalet Programı Direktörü ve New York Hukuk Okulu’nda yardımcı profesörlük yapan Dennis D. Parker “Çalışma her zaman doğru olduğunu bildiğim sonucu doğrulamış oldu.Özellikle Afrika kökenli Amerikalılar ve renkli insanlar için, dünyada olup biten her şeye rağmen, kişisel deneyimlerden yola çıkarak, ait olmadığın  yerler olduğunun farkındasınız. Ayrıca bu çalışma, herkes için olması gereken kamusal alanlarda belirsizlik ve savunmasızlık hissi yaratan ciddi sorunların olduğunu göstermektedir.”

Abd siyahi olmak zordur.