ABD Sudan Olayını Farklı Boyuta Taşıyor..

0

Sudandaki darbe ve sonrası yaşananlar ülkeyi ikinci bir parçalama zemine doğru adım adım taşımaya başladı. Netpano olarak yakından takip ettiğimiz bu olayda ABD yeni faaliyetlerini dünya basınından sizin için derledik iyi okumalar..

Editör

ABD Çarşamba günü, Sudan’a göstericilerle generaller arasında “barışçıl” bir çözüm bulmak için özel bir elçi seçti.

ABD özel elçi gerekçesini protesto liderleri  ordu yöneticileriyle görüşmede “uluslararası teminatlar” istedi.

Göstericilerin ülke çapında bir sivil itaatsizlik kampanyasını durdurmalarının ardından Çarşamba günü Sudan’ın başkentinde hayat yeniden  başladı. Geçen hafta düzinelerce ölen protestoculara yönelik ölümcül baskılar şimdilik geride  kaldı.

Emekli lider Ömer el Beşir’i deviren askeri yöneticiler ve sivil yönetim talep eden protestocular arasındaki soğukluğu giderde ilk uluslararası adım  Etiyopyalı Başbakan Abiy Ahmed’den geldi.

Washington’un protestoculara yaptığı baskıyla tetiklenen krizle mücadeleye yönelik diplomatik çabalara başladı.

Washington’un generallerle protestocular arasında “barışçıl bir siyasi çözüm” yaratılmasına yardımcı olmak için Sudan’a özel bir elçi olarak  konusunu tecrübeli bir elçiyi devreye sokmaya karar verdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, daha önce Sudan ve Güney Sudan’a özel elçi olarak görev yapan Booth, Hartum’un yanı sıra Afrika İşleri Devlet Sekreteri Yardımcısı Tibor Nagy’nin “taraflarla ilişki kurmasını” istedi.

ABD nin bu kararı Abiy tarafından gönderilen bir Etiyopyalı elçisinin Salı günü protesto liderlerinin ve iktidardaki askeri konseyin müzakerelerin devam etmeyi kabul ettiğini ve üç günlük bir sivil itaatsizlik kampanyasının sona erdiğini kabul etmesi denk gelmesi ilginç bir tesadüf olarak değerlendirildi. ABD bu hamlesine Generaller şüphe bakıyorlar.

Çarşamba günü geç saatlerde protesto lideri Madani  gazetecilere verdiği demeçte, “generallerle yapılan herhangi bir anlaşmanın uygulanması için bölgesel ve uluslararası güvencelere sahip olması gerektiğini” söyledi.

İki ABD yetkilinin  Genelkurmay Başkanı Al-Burhan, iktidardaki askeri konsey şefi ve Hartum’da kaldıkları süre boyunca protesto liderleri de dahil olmak üzere birkaç toplantı yapması bekleniyor.

Onlar daha sonra Sudan krizini Etiyopyalı liderler ve Afrika Birliği ile tartışmak için Addis Ababa’yı ziyaret edecekler.

Afrika Birliği Perşembe günü Sudan üyeliğini askıya aldı.

Müzakereler geçen ay çöktü, çünkü iki taraf bir sivil ya da askerin yeni bir yönetim kuruluna başkanlık yapıp yapmama konusunda anlaşamadılar.

ABD Sisi ile Mısır’ı kontrol altına aldıktan sonra Güney Sudanı Çine kaptırmasından sonra Sudanda bu sefer işini sağlama almaya çalıştığı görülüyor.