ABD ve Rusya, İsrail’i Suriye’deki Oyuna mı Soktular?-2-

0

İsrail’in, 1948’de BM 5 daimi üyesi olan Fransa, ABD, İngiltere, SSCB(Rusya) ve Çin onayı ile kurulduğunu unutmayalım. Arap-İsrail savaşında Rusların Prag’dan uçaklarla İsrail’e silah taşıdıklarını hatırlayalım. İsrail denilince aklımıza ilk ABD gelmesi yanlışlığını düzeltelim. Aşkenazilerin Rus tabanlı olduğunu, İsrail’de en fazla konuşulan dilin Rusça olduğunu, SSCB sonrası ortaya çıkan Rus oligarkların Rus Yahudisi olduğunu, Rus başbakanı Medvedev’in de bir Yahudi olduğunu aklımızın bir köşesine yerleştirelim.

İsrail Türkiye’yi Dengelemek İçin Devrede

Bu bilgiler ışığında Rusya-İsrail ilişkilerine bakalım. Suriye’de iyi polisi oynayan Putin’in gözünde İsrail mi Türkiye mi sorusunun cevabı İsrail’dir. Nitekim geçen hafta Netanyahu’nun Moskova ziyaretinde Suriye’de ölüsü kalan İsrail askerini Netanyahu’ya teslim eden Putin, Netanyahu’nun seçilmesi için elinden geleni yaptı. Golan Tepeleri’nin İsrail’e bırakılması tartışmalarının gölgesinde yapılan Moskova ziyaretinde Putin’in Netanyahu’ya konuyu sormaması bile dikkate değerdi.

Netanyahu Zor Bela seçildi.

İsrail’in kurucu başkanı Ben Gurion’dan sonra ülkeyi en uzun süre idare etme rekoru Salı günkü seçimler sonrasında Netanyahu’ya geçti. Plajdan seçmen toplayarak zor bela da olsa 1 milletvekili ile seçimi kazandı. Hükümete gelirken sol partileri “düşman, hain” olarak tanımlayan Netanyahu’nun karşısında bu sefer eski genelkurmay bakanı vardı.  Seçimi bıçak sırtında götüren Netanyahu’nun kazanması için sadece Putin değil, Trump ve damadı da elbirliği edercesine canhıraş bir şekilde çalıştılar. Özellikle Trump’ın Yahudi damadının katkılarını ve bölgedeki gezilerini de unutmamak gerekir. Nitekim tüm bunların sonucunda Golan Tepeleri konusunda Türkiye’den başka kimsenin sesi çıkmadı. Netanyahu’nun seçim kampanyasında Trump’ın gazının fazla gelip “Filistin’i de alırım” iddiaları ve yolsuzluklar, karısının şımarıklığından bıkmış İsrail seçmenini etkiledi. Sonunda halk Netanyahu’nun yolsuzluğunu görmezlikten gelip, ABD ve Putin’in desteklerini görerek güvenlik politikalarında Bibi’ye mührü tekrar verdi.

Suriye’deki Yeni Ortak: İsrail

Netanyahu’nun seçilmek şartıyla Suriye’de Türkiye karşısına çıkacağını önümüzdeki aylarda göreceğiz.  Netanyahu hükümeti kurabilirse görevini hemen yerine getireceği aşikârdır. Bizim burada bir İsrail siyaseti geliştirip İsrail’in muhalif kanadı ve İsrail kamuoyunda ezber bozucu politikalar izlememiz lazımdır. Türkiye’nin bunu yapacak gücü vardır. Zira bekler ve seyredersek önümüzdeki günlerde İsrail’in, ABD ve Rusya ile Suriye’deki yeni oyunlarını daha fazla göreceğiz. Hatta İsrail bununla da kalmayacak, Barzani ve PYD kartlarıyla daha fazla oynayacaktır. Benzer davranışı geçtiğimiz aylarda Güney Kıbrıs ve Yunanistan’da yaptığını aklımızdan çıkarmayalım.

ABD ve Rusya, İsrail’i Suriye’deki Oyuna mı Soktular?-1-

Tüm bu süreçte Türkiye’nin iç politik meseleleri bırakıp bir an önce dışarıda ezber bozucu politikalar geliştirmesi lazımdır. Unutmayalım Türkiye ne zaman içine dönmüşse dışarıda çok şey kaybetmiştir. Bu dönemin artık bittiğini dünyaya göstermemiz şarttır.