ABD,Sosyalist Sanders’e Hazır mı ?

0

 

Haber-Yorum

Eski Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein, New Hampshire kazandıktan sonra Senatör Bernie Sanders Tweetleri ile eleştirmeye başladı.
2016 seçimlerinde eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ı destekleyen Blankfein, Demokaratlara seslenerek Sanders’ı aday göstermeye devam ederlerse, Rusların ABD’yi en iyi şekilde batıracaklarını iddia etti. Sanders’in Trump kadar kutuplaştırıcı olduğunu ve ekonomimizi mahvedecek ve ordumuzu önemsemiyor. Dedi.

Blankfein’in ekonomi hakkındaki kaygısı büyük ölçüde Sanders’ın milyarderlerin “adil payını” ödemelerini sağlayacağı sözü üzerine yoğunlaşmış gibi görünüyor . 12 yıl boyunca yürüttüğü şirketi, 2008 mali krizindeki batıran Ceo hakkında , 2016 yılında “yatırımcılara sattığı menkul kıymetlerin, başarısız olma ihtimali olan ipoteklerle dolu olduklarını bildiğinden ciddi suistimal” nedeniyle bir dava açtı. 2011 Senato raporu ,ceonun trilyonlarca doları sildiğini, Goldman Sachs müşterilerinin kârlarını etkilediğini belirledi.

Blankfein, şirketin vergi mükelleflerinden 10 milyar dolarlık kurtarma almasından kısa bir süre sonra, 2009’da “Açıkça yanlış olan çok şeylere katıldık” dedi.

Sanders kampanya yöneticisi Faiz Shakir , Blankfein’in son tweet’ine “Wall Street seçkinlerinden paniklediğini” söyledi.

Sanders defalarca Blankfein’i “ekonomiyi tahrip ettikten sonra büyük miktarda para kazandığı” için eleştirmişti.

2018’de Goldman’dan ayrılan Blankfein, CNBC’ye Sanders’in kendisine saldırdığı insanları tehlikeye attığını söylemişdi.

Kayıtlı bir Demokrat olan Blankfein kendisine “ mali konularda muhafazakar ve sosyal konularda daha liberal ” bir “Rockefeller Cumhuriyetçisi” olarak tanımlıyor”demiştir .

Sanders , Lloyd Blankfein için Goldman Sachs yatırımcılara yalan söylüyor. Milyonlarca Amerikalıdan evlerini ‘inanılmaz bir sahtekarlıkta’ kaybediyor. Dedi.
Washington Post muhabiri Dan Zak tweet yaparak “Bu kişi ekonomiyi çökertmeye yardımcı olan Goldman Sachs’ı yönetti ve sonra molozdan faydalandı” dedi .
“Demokratik seçmenlerin Goldman Sachs Başkanının mesajıyla sallanabileceğine inanmak için siyasi zekâ eksikliğini sahip olmak gerekir dedi.