Aborijinli Avustralyalılar Gittikçe Cahilleşiyorlar.

0

Avustralyalı Bakan Ken Wyatt , okuryazarlık ve aritmetik becerilerindeki boşluk o kadar büyük ki, Aborijinli Avustralyalıların artan işsizlik maaşları talep etmediği için evrakı dolduramıyorlar dedi.

Wyatt, Darwin’de yüzlerce delege ve yerli işletmeyi bir araya getiren dokuzuncu Aborjin Ekonomik Kalkınma Forumu’nda konuşdu.

Yerli işletmelerin başarılarını kutlamak önemli olsa da, temel beceriler çok geride kalırken, bu nihai başarıya veya “ütopyaya” ulaşılamayacağını söyledi.

Wyatt, bir açılış konuşmasından sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Gelir desteğine katılmamayı tercih eden daha fazla yerli Avustralyalı hakkında artan raporlar var.” Dedi.

“Bunun bir kısmının Centrelink form doldurmanın karmaşıklığı ile ilgili olduğunu düşünüyorum.”

Refah sektöründe çalışan bir Batı Avustralya Aborjin kadını, genç yerli halkı sosyal güvenlik yardımları için kaydetmekten bahsetmişti.

“Neden olmadıklarını anlayamadı, onları götürdüğünde okuyamadılar” dedi.

“Şimdi ülkemizde eğitim sistemi göz önüne alındığında beklediğiniz şey bu değil, bu yüzden tüm eğitim yolculuğuna bakmalı ve daha iyi sonuçlar aldığımızdan emin olmalıyız.”

2018 NAPLAN raporu, yerli öğrencilerin önemli ölçüde geliştiğini fakat hala yerli olmayan akranları takip ettiğini gösterdi; okuryazarlık açığının gelecek yüzyıla kadar kapanması beklenmiyor.

En son nüfus sayımı, 15 yaş ve üstü Aborjin Avustralya’lıların yaklaşık 223.000’inin çalıştığını ortaya koydu. Wyatt, yaptığı konuşmada, yerli olmayan Avustralyalılar için yüzde 77’ye kıyasla yüzde 52’lik bir katılım oranı olduğunu söyledi.

“Yerli Avustralyalılar ile diğer Avustralyalıların istihdam oranı arasındaki yüzde 25’lik bu farkın çok büyük olduğunu kabul ediyorum” dedi.

Her ne kadar Aborijin ve Torres Boğazı Adalı yetişkinler ulusal nüfusun yaklaşık yüzde ikisini oluştursalar da, federal hükümet rakamlarına göre hapishane nüfusunun yüzde 27’sini temsil ediyorlar.

Wyatt, yine de sosyal güvenlik ödemeleri yerine işgücünde yerli halk istediğini söyledi.

Kuzey Toprakları’ndaki çoğu toprak, Yerli  Aborjin halkı tarafından kontrol edilmektedir.

Aborijin’li iş yerlerinin alınmasını gerektiren Tedarik Politikasına göre  bazı  yerel turizm işletmelerini desteklemek için 40 milyon dolar talep ediliyor.

“Ben kesinlikle şirket sektörünü sadece yerli halkı doğrudan istihdam etmekle kalmayıp aynı zamanda tedarik zincirlerinde de şirketleri istihdam etmede büyük bir oyuncu olmak  istiyorum” diyor bir yatırımcı..