AB Türkiye’ye Karşı Hep Aynı ;Türkiye’ye İkinci 3 Milyar Euro Yolda

0

Ne var ki, ilk 3 milyarlık kısmında olduğu gibi bu para da Türkiye’ye hemen tek seferde verilmeyecek ve ilgili projeler çerçevesinde peyder pey verilecek. Fonlar, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanacak.

Yardım fonlarının Türkiye’ye akışı yavaş

3 milyar Euroluk ilk yardım paketi, 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesinde oluşturulmuş ve 2017 sonuna kadar Türkiye’ye aktarılması taahhüt edilmişti. Daha sonraki bir zirvede de bütçenin bitmesi durumunda 2018 sonuna kadar 3 milyar euro’luk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı.

Aralık 2017 itibarı ile bu 3 milyar Euroluk paranın tamamı toplam 72 projeye ayrıldı ancak Haziran 2018 itibarı ile henüz 1 milyar 940 milyon Euro’su Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarına aktarılarak kullanıldı. Yani ilk üç milyarlık paketin tamamı kağıt üzerinde onaylı olsa da henüz Türkiye’ye gelmiş değil.

AB liderleri göç konusunda uzlaşmaya vardı

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin liderleri yaklaşık 10 saatlik görüşmenin ardından göç krizinin yönetimi konusunda anlaşmaya vardı.

Ortak sonuç bildirisi İtalya’nın imza engeline takılan iki günlük zirvede devlet liderleri ‘gönüllülük esası’ üzerinde uzlaştı. Buna göre AB ülkelerinden isteyenler gelen göçmenler için ülkelerinde merkezler açacak ve bu merkezler üye ülkelerce gönüllü olarak kurulacak.

İtalya: Sonra karar vereceğiz

Göçmen krizinin çözümüne ilişkin güvenceler talep etmiş olan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte son olarak İtalya’nın ülkede göçmen merkezleri açıp açmamaya daha sonra karar vereceğini açıkladı.

Conte’nin ardından açıklama yapan Alman Şansolyesi Angela Merkel ise göç konusunda uzlaşmaya varılan metnin ‘pozitif’ olduğunu ancak konu üzerinde ayrışmalar olmaya devam ettiğini şu sözlerle belirtti:

“AB için en zorlu konulardan biri olan göç meselesi üzerinde yoğun tartışmaların ardından ortak bir metin üzerinde uzlaşabilmemiz iyi bir gelişme ve olumlu bir sinyal. Elbette fikir ayrılıklarımız konusunda daha katetmemiz gereken çok yol var.”

Kaynak:euronews