Agorafobi; Evi Terk Etmekten Korkma mı ? Yoksa Yeni bir Panik Hastalığı mı ?

0

Dükkanlara gidip işe giderken bir büfeden kahve almak, seyahat kartı için sıraya girmek ,otobüse veya trene binmek – çoğumuz için bunlar,  düşünmeden yaptığımız günlük eylemlerdir. Fakat agorafobi olan insanlar için bunlar kabuslar olabilir.Bunun hakkında çok fazla konuşmayabiliriz, ancak agorafobi İngiltere’deki en yaygın panik rahatsızlıklarından biri. Genelde bir açık alan fobisi ya da evden ayrılma korkusu ile ilişkilendirilse de, bundan çok daha fazlası olabilir ve bazı insanlar için korku, özel kamusal alanlarda olmak gibi belirli koşullar ya da yerler etrafında olabilir.

NHS, Birleşik Krallık’ta her 100 kişiden en fazla iki kişinin bir tür panik bozukluğa sahip olduğunu ve bunların üçte birinin hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilecek ve her yaşta gelişebilecek agorafobi geliştirmeye devam ettiği tahmin ediliyor.

Karmaşık bir durum
Anxiety UK CEO’su (anxietyuk.org.uk) Nicky Lidbetter, “agorafobi” teriminin ifade edildiğini belirten “Geniş bir tanımı var ve açık alanlar, kalabalık yerler ve yalnız olmak gibi birçok farklı korku içeriyor” diyor. birbiriyle ilişkili fobiler kümesi.

“En sık, agorafobi olan bir kişi, bunların meydana geldiği her yerde panik duyguları yaşamaktan korkuyor.

“Çoğu agorafobik, korktukları çevreye yerleştirilirse, kendilerinin korktukları şeylerin neler olacağını size söyleyebilse de, bazı agoraphobikler korkularının kökeninde ne olduğunu bilmiyorlar” diye ekliyor.

Başka bir deyişle, bazı durumlarda fobi belirli bir tetikleyiciden veya deneyimden kaynaklanır – diğerleri için ise daha genel olabilir.

Agorafobi olan birçok kişi için, bu onların paniği tetiklediği yerde olmak zorunda değildir, ancak kendilerini en sık yaşayabilecekleri yerlerden kaçınmakla sonuçlanan, kendilerini buldukları durumdan kaçamazlar ve kapana kısılmış hissederler. Örnekler arasında arabada yolcu olmak, trende veya otobüste seyahat etmek veya kuyrukta durmak yer alabilir.

Panik ataklar
Agorafobili bir kişi rahat hissetmediği bir durumla karşılaştığında, genellikle hızlı bir kalp atışı, nefes darlığı, titreme, sıcak ve terli hissetme gibi panik atak belirtileri yaşarlar.

Bir panik atak meydana geldiğinde Lidbetter, kaçınmanın agorafobinin en önemli özelliği olduğunu söyler – ki ilgili kişi bilinçli olarak ilk panik atak geçirdikleri yere benzeyen herhangi bir durumdan kaçınmaya başlar.

Lidbetter, “En kötüsü agorafobi, bireylerin bir odadan çıkmalarını engelleyerek etkin bir şekilde odaya bağlı kalmasını sağlayabilir” diyor. “Agorafobinin daha hafif versiyonlarıyla acı çeken diğerleri, daha uzaklara seyahat etmek gibi potansiyel olarak korkutucu durumlardan kaçınarak başa çıktıklarında, normalde dışardan normal  gibi görünebilir.

Lidbetter, “Agorafobinin bir diğer ortak özelliği de güvenilen bir kişiye bağımlılık olmasıdır” diye ekliyor. Bu ‘destek şahısları’ güvenli olarak kabul edilir – ancak çok fazla bağımlı olmaları durumunda, monofobi veya tek başına akut korkusu gibi başka sorunlar da ortaya çıkabilir.

Yardım orada
Uzmanlar, agorafobi belirtileri yaşayan ilk kişinin yapması gereken ilk şey  konuşmak olduğunu söylüyorlar. Doğru tanı konmasına yardımcı olabilir ve uygun tedavi seçeneklerini tartışabilirler.

Lidbetter, “Yerlerden kaçınmaya başladıysanız, en uygun tedavi şekli“ kademeli maruz kalma terapisi ”veya“ sistematik duyarsızlaştırma ”olarak adlandırılır,” diyor.  “Bu süreç, kademeli olarak fobik durumlara yeniden girmeyi ve ortaya çıkan anksiyete ve panikle baş etmeyi öğrenmeyi ve her adımda yaşanan endişe giderilinceye kadar korkulan durumların hiyerarşisini yükseltmemeyi içerir.

“Bunu kendi başınıza yapmak mümkün olsa da, bunu eğitimli bir davranış terapist ile uygulamak faydalı olabilir.”

Bilişsel davranışçı terapi (CBT) fobiler için çok etkili bir konuşma tedavisi olabilir. Lidbetter, “Bir  davranış terapist aktif olarak müşterinin bugünkü yaşamında meydana gelen belirli sorunlara,“ olumsuz düşünme modellerini ”ve“ olumsuz otomatik düşünceleri ”nasıl inceleyip tanıyacağına dair becerileri öğretmeye odaklanacak” diye açıklıyor. “Bu düşünce çarpıtmalarını tanımlayarak, insanlar ruh halini olumlu yönde etkileyen düşüncelerini değiştirmeyi öğrenebilirler.”

Bunun, agorafobi olan bir kişinin belirli yerlerle olan olumsuz ilişkilerini değiştirmeye yardımcı olabileceğini, daha önce kendilerini endişeli hissettiren durumlarda olmaları durumunda kendilerini kontrol altında hissetmelerini sağladığını açıklıyor.