Ağrı Dağına siz de çıkabilirsiniz. Nasıl mı ?

0

Bu hafta Ararat Trekking firmasından Sefer Tokdemir ile uzaktan yaptığımız mini söyleşiyi yayınlıyoruz.

Ağrı Dağı’na gitmek isteyen, gittiğinde lojistik ve rehberlik desteği almak isteyen arkadaşlar dikkatle okusunlar.

Ararat Trekking sizi Ağrı’da karşılıyor, Ağrı Dağı’na götürüyor, yedirip içiriyor, çadırlara yerleştiriyor, zirve yaptırıyor ve tekrar sağ salim Ağrı’ya ulaştırıyor.

Sefer Bey sorularımızı yanıtlıyor;

Soru: Sefer bey kaç yıldır bu işle meşgulsünüz?

Cevap: Çocukluğumdan beri Ağrı Dağı’na çıkarım. Ağrı Dağı’na kaç kere zirve yaptığımı yıllar önce saymayı bıraktım. Bu işi profesyonelce 12 yıldır yapıyoruz.

Ağrı Dağı Zirve

Ağrı Dağı ZirveSoru: Kimler Ağrı Dağı’na çıkabilir?

Cevap: Kondisyonlu, sağlık problemi olmayan, yürüyüş deneyimine sahip, uygun kıyafet ve malzemeye sahip olan herkes çıkabilir. Ağrı dağı tehlikeli bir dağdır. Ne zaman ne olacağı belli olmaz. Hava günlük güneşlikken, 5 dakika sonra göz gözü görmeyen fırtınalı bir duruma gelebiliyor. Bugüne kadar çok şükür hiçbir ciddi tehlike atlatmadık. Ağrı Dağında kaza grafiğinin düşük olmasında biz ve bizim gibi rehberlik hizmeti veren firmaların önemi çok büyük. Dikkat ederseniz kazalar en çok rehbersiz, bireysel faaliyetlerde yaşanıyor.

Profesyonel rehberlik hizmetinin önemi burada ortaya çıkıyor. Bölgeyi, hava şartlarını çok iyi bilen uzman rehberlerimiz sizi oluşabilecek olumsuzluklara karşı yönlendiriyorlar.

Soru: Verdiğiniz hizmeti kısaca özetlemek gerekirse?

Cevap: Tursab’a kayıtlı bir turizm firmasıyız. Ağrı Dağı’na çıkmak isteyen kişi veya kişileri Ağrı’da veya havaalanında karşılayıp, gerekli malzeme kontrolünü yaptıktan sonra 2200 mt’ye kadar araçla, buradan 4200 kampına kadar yürüyerek götürüyoruz. Bu yürüyüş esnasında ağır malzemeler at ve katırlar ile taşınıyor. Katılımcılar ister kendi getirdikleri çadırlarda, isterlerse bizim temin ettiğimiz çadırlarda konaklıyor. Hava şartları uygun olduğunda birlikte Ağrı Dağı zirvesine çıkıyoruz. Zirve’den sonra kamp alanımıza iniyor, hava durumuna göre 2200 mt’ye inip araçlarla Ağrı Merkez’e veya havaalanına bırakıyoruz.

Soru: Katılımcılar yeme içme işini nasıl hallediyor? Kendileri mi getiriyorlar?

Cevap: Tabir yerindeyse “herşey dahil” hizmet vermeye gayret gösteriyoruz. Bütün sıcak yemekler, su ve sıcak içecekler hizmetimize dahildir.

Soru: Krampon ve çadırı olmayan arkadaşlar ne yapıyorlar?

Cevap: Temmuz ve Ağustos aylarında krampona ihtiyaç duyulmuyor. Gerektiği veya istedikleri durumlarda biz kendilerine ücret karşılığı temin ediyoruz. Çadır kirası 50 TL, krampon kirası 20 TL’dir. Çadırlarımız iki kişilik olduğundan kişi başı maliyeti 25 TL’ye denk gelir.

Soru: Güzel bir havada tırmanışa başladınız, kamp yerine vardınız. Hava aniden bozdu ve düzelmiyor. Zirve yapamadan geri dönmek durumunda kaldınız. Bu durumda katılımcılar size tekrar ücret ödüyorlarmı?

Cevap: Bu tip bizim dışımızda gelişebilecek aksiliklerde katılımcılara yedek gün tahsis ediyoruz. Tekrar ücret alınmıyor.

Soru: 20 kişi zirveye doğru yola çıktınız, 500 metre kala katılımcılardan üçü artık devam edemeyeceklerini söylüyorlar. Ne oluyor?

Cevap: Rehberlerimiz derhal 4200 kampına indiriyor ve kişiler dinlenmeye alınıyor.

Soru: Böyle bir hizmetin maliyeti nedir?

Cevap: Maliyet kişinin ihtiyaçlarına ve mevsime göre şekilleniyor. Şu kadardır demek doğru değil. En doğrusu bizimle iletişim kurmaları, çıkmak istedikleri tarihi, getirecekleri malzemeleri bize bildirmeleri. Gruplara indirim yapıyoruz.

Sefer Bey’e teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz.

Ararat Trekking’e ulaşmak için :

http://www.mountararatexpeditions.com/
http://www.ararattrekking.com/
e-posta: [email protected]
e-posta: [email protected]
Telefon: +90 545 610 46 40
Ağrı Dogubeyazıt