AK Parti bu ilde oylarını yüzde 5 oranında arttırdı

0

İzmir’de sandıkların tamamına yakını açıldı. Kesinleşmeyen sonuçlara göre AK Parti’nin oyu yüzde 31… CHP ise yüzde 46… Buna göre, CHP oylarını yüzde 2 oranında artırırken, AK Parti de oylarını yüzde 5 oranında arttırdı. Ak Parti’nin İzmir’deki oylarında yaşanan büyük artışa rağmen bu rakamlar vekil sayısında bir değişikliğe neden olmadı. MHP iki seçim bölgesinde de 1’er vekilini CHP’ye kaptırdı.

Sandıkların tamamının açıdığı kesinleşmeyen sonuçlara göre İzmir’de CHP yüzde 46’nın üzerinde oy alırken, Ak Parti yüzde 31 civarında oy aldı.

Bu sonuçlara göre CHP; 7 Haziran’da 6 olan vekil sayısını 7’ye çıkartırken MHP’nin ise 2 olan vekil sayısı 1’e düştü. Ak Parti oy oranını yüzde 5 oranında artırırken vekil sayısında bir değişiklik olmadı ve Meclis’e 4 vekil gönderecek. HDP ise 2 puanlık düşüş yaşadı, 7 Haziran’da olduğu gibi yine 1 vekil çıkartacak.

CHP, İzmir 2. Bölge’de de vekil sayısını arttırdı. Buna göre CHP vekil sayısını 6 vekilden 7’ye çıkarırken AKP ise 1. Bölge’de olduğu gibi 5 puanlık artışa rağmen 4 vekil sayısında bir artış göremedi. MHP ise 2 vekilden 1 düşerken, HDP ise 1 olan vekil sayısını korudu.