AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Bu süreci gözlemlemeye devam ediyoruz

0

AK Parti MKYK toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası AK Parti sözcüsü Ömer Çelik tarafından açıklama yapıldı.

Vatandaşlarımızın üzerindeki baskının kaldırılması için illegal yapılara karşı operasyonlara başlanmıştır. Camilerin yakılması, şehir merkezlerinin yok edilmesi, faşizan bir baskı düzenin kurulması açısından gerekenler yapılmaktadır. Bu faliyetler DAEŞ’in yaptığı faaliyetlerle benzerlik göstermektedir.

BM’DE KABUL EDİLEN SURİYE TASARISI

“Eli kanlı Esed yönetiminin Suriye’nin geleceğinde yeri yok. Bu süreci gözlemlemeye devam ediyoruz.”

TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİ

“Türkiye-İsrail konusunda yaklaşımımız; Bir anlaşma yok. Taslak üzerinde çalışılıyor. İsrail halkı, Türkiye’nin dostudur. Mavi Marmara saldırısı bir dönüm noktası olmuştur. Türkiye özür, tazminat ve ambargonun kaldırılma şartlarını sunmuştur. Birinci şartımız yerine geldi, diğer ikisi yerine gelmedi. Türkiye’nin bu 3 şartı yerine gelmek kaydıyla, normalleşme süreci sağlık bir süreç olur. Şimdiye kadar gelinen noktada imzalanmış bir anlaşma yok.”

Mücadele kararlı bir şeilde yürütülecektir. Terör örgütünün tüm yapıların ortadan kaldırılmasına dair çalışmalar devam edecek. HDP’li siyasetçilerden bazılarının hendek siyasetini savunan, gettoları destekleyen çağrılarda bulunmasını ibretle izliyoruz. Camilerin yakılmasını savunması kuşkusuz kabul edilemez. Bütün bunlar vatandaşlarımızın gözü önünde olmaktadır. Özgürlükçü bir siyaset peşinde koşanların, hendek peşinde koşan bir siyasete dönüşmesi herkesin gözü önünde olmaktadır.Türkiye’nin demokratik kazanımlarını hiç kimse geri çeviremeyecektir. Şuanda yürütülen mücadele vatandaşlarımızın demokratik kazanımlarını koruyan bir mücadeledir.

TÜRKİYE MUSUL’DAN ASKER ÇEKİYOR MU?

“Orada DAEŞ ile mücadele yürütülmektedir. Bir takım terör örgütlerinin hedefinde bir kamptır. Kamptaki unsurlarımızı korumak noktasında adım atabiliriz. Türkiye hiçbir şekilde oraya Merkezi Hükümetin rahatsız olacağı bir şekilde konuşlanma yapmamıştır.”

EREN ERDEM’İN İFTİRASI SİYASAL DEĞİL PSİKOLOJİK

“Bir CHP milletvekilinin, bir Rus kanalında tutup da DAEŞ’in elindeki sarin gazını Türkiye’nin verdiği şeklindeki yalan ifadesini açık bir şekilde kınıyoruz. Eren Erdem’in iftirası, siyasal değil psikolojik bir boyut ”
Eren Erdem’in özür dilemesi gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti parlamento mensubu olarak bu iftirayı attığı için, milletimizden ve Meclis’ten özür dilemesi gerekir.

RUSYA KRİZİ

“Rus uçağının düşürülmesinden sonra “Sovyetik propaganda” faaliyetin ortada dolaşması meşru bir faaliyet olarak düşünülemez. Türkiye ve Rusya ilişkileri, Rusya’daki yönetimin yanlış yaklaşımlarından çok daha büyüktür, bunları aşacak tarihsel derinliğe ve bir gelecek perspektifine sahiptir.”