Akıllanan Telefonlar, Akılsızlaşan İnsanlar Mı?

0

Kopenhag’dayız hayır, Londrada’yız hayır, Moskova’dayız hayır, İstanbul’dayız, dünyanın neresinde olursanız olun  herkesin elinde cep telefonlar var artık.Metro’da ,tren’de otobüs’de, ev’de, yatarken, her yerde  her zaman hayatımızın bir parçası olan akıllı telefon artık olmazsa olmaz haline geldi.Yaşlı nesiller için telefon sadece haberleşme aracı iken şimdi ki nesillerin ise hayatın bir parçası,telefonun şarjı bitince yaşamında bittiğine inan gençler.İnternet son  30 yıla insan hayatına damgasını vurdu ise günümüze ve geleceğe damgasına vuran da akıllı telefonlar olacak gibi duruyor.Çağları ayırdığımız ilk ,çağ  vs. dedikden sonra akıllı telefon öncesi ve sonrası diye ayrıma gidiyoruz gibi.

Burada sorulması gereken bizi hayvanlardan ayıran düşünce ve akıl melekemizi ne yapıyoruz.Akıllı telefon ki sonraki aşama yapay zekaya sahip telefonlar aşamasına geçtiğimizde akıllımızı kullanmayan zombilere mi döneceğiz. Hatta ileri aşaması telefonlar beynimizin yerine mi geçecekler ya da akıllı telefonlarla tüm dünya insanları bir merkez tarafından yöetilen robotlar mı olacak.

Tüm bu sorular insanın aklına geliyor.Akıl cevap istiyor, bazı akıllara da gerek yok onu bizim adımıza telefonlar düşünüyor diyor kararı siz verin ne taraftasınız.

Editör.