Alman Basından Bir Değerlendirme;NATO Tehlikede mi ?

0

NATO tehlikede, büyük tehlikede. Düşmanları sınırlarda değil, kendi içlerinde gizleniyorlar. Askeri ittifak içeriden ayrılıyor.

Amerikan başkanı merkezdeki  erozyon sürecinin tek nedeni değil. Seçilmesinden önce bile Trump, her türlü ittifaktan nefret ettiğini gizlemedi. Ama sonra pentagon bir güvenlik çemberi inşa ettiler . Nato, Beyaz Saray’ın görmezden gelerek tehlikeyi bertaraf edeceğini sandı.yanıldı.

Bu yanlış bir stratejiydi. Trump, farkındalığı bile olmadan ittifakı mahvediyor. Sadece onu en önemli şey para  güven ve güvenlik değil. Afganistan’dan gizli çekilmesi, Taliban’la yapılan sahte müzakerelerin yanı sıra, İran’a karşı cevapsız laflar ve Suudi rafinerilere yönelik saldırılara yönelik  çatışması eşiğindekiler hep görüntü.Güvenliğini askeriyle ve hepsinden önemlisi ABD’nin politik gücüyle birleştiren herkesin şimdi ciddi bir sorunu var.

 

ABD’nin bir boşluk bıraktığı yerde, bir başkası dolduruyor.

 

Amerika’nın (Batı) Avrupalı ​​müttefikleri henüz tehlikeyi ciddiye almaz.  Trump Amerika’nın dünya rolü içindeki  gücünü yitirmiş olmasının garantisi ne olabilir? Her durumda, Trump’ın sözü değersizdir ve ülke Orta Doğu’daki önemini tamamen yitirmiş görünüyor. Afganistan’da, ülkenin anahtarını Çinlilere devrederken, Suriye ve Körfez’de gözler şimdiden Moskova’ya yönleniliyor. İsrail bile şimdi güvenlik çıkarlarını Rusya’da arıyor.  Öyleyse, İttifak dışındaki NATO üyelerinin kendi savunmasızlıklarını hissetmeleri sadece an meselesi.

Düzenleyici gücün tükendiği yerde, bozukluk ortaya çıkar. NATO bunu doğrudan hissediyor. ABD’nin bir boşluk bıraktığı yerde, bir başkasını dolduruyor. Bu nedenle Türkiye, İttifak için bir yandan üyelik haklarını talep ederken, diğer yandan oyunun kurallarını ihlal ediyor. Rusya’da silah satın alan, kendi nükleer silahlanmaları olmasını istiyor.Artık diğer üyeleri için ABD sonra  ikinci yük haline geldi.

NATO’nun geri kalanı bu güçlerin insafında. Belki de Alman Savunma Bakanı’nın Suriye’ye tampon bir ekip göndermesi fikri neredeyse nazikçe karşılandı . Bununla birlikte, Annegret Kramp-Karrenbauer içgüdüsel olarak davranıyor.

NATO parçalanmak istemiyorsa  Avrupalılar devreye girmeli Nato AB de ​​kalmalıdır.Tüm bunlara rağmen İttifak’ın gücünün toplanıp toplanmayacağı şüpheli…