Almanlar Bulgaristan’daki Ekonomik Gücünü Artıyor.

0

HABER -YORUM

Bulgaristan’ın AB girmesiyle Alman şirketleri ardı ardına işgal etmeye başladı.İstihdam ve mali destekten dolayı Bulgar hükumetinin çaresizliğini alman şirketleri sonuna kadar kullanıyor.AB en fakir ülkesini oluşturan Bulgaristan ucuz iş gücü yatırım destekleri konusunda alman iş adamlarına cazip geliyor.Artan yatırımlar alman siyasi baskısını ülkede hissettirmeye başladı.Ülkede Sovyet döneminden kalan bürokrasi ve sanayide gruplar kademeli olarak ülke etkisiz hale getirilmeye başladı.Tüm bunları yanında ülkedeki en büyük problem yolsuzluk AB de rüşvetin en fazla olduğu ülke hala Bulgaristan…

32 Milyon Euro luk Alman yatırımı

30 bin metrekarelik alanı ve 2000 çalışanı ile 32 milyon Euro harcandı. Plevne de yapılan bu yatırım rekoru kırıldı. Alman devi kablo devi Leoninin yatırımı, Eylül 2019’a kadar inşa edilecek tesis, 1 Grivishko Shose Caddesi’nde şehrin sanayi bölgesinde yer alacak. Üretim, lojistik, yönetim, yemek ve servis odalarının yer alacağı yaklaşık 30.000 metrekarelik bir alana sahip olacak. Üretim yılın sonuna kadar başlayacak.

Son yıllarda kentin en büyük yatırımı  alman ortak yatırımcı ile olacak –  arazi ve yatırımın yarısını, Plevne inşaat şirketi “Horizont Ivanov” tarafından  yapılacak. Varlığı Alman şirketine kiralayacak.

 

Almanlar, makine, ekipman ve üretim hatlarına 16 milyon avroluk yatırım yapacak.Alman firması  bilgilerine göre, Plevne’deki fabrikadaki iş gücü kademeli olarak 2000 kişi gelecek ve bu yıl için 200 kişi Ocak ayında işe alınacak. Şirketin yeni C-Serisi için büyük bir sipariş vermesi nedeniyle üretim tamamen Mercedes-Benz için olacak. Şirket, sistemleri ve otomobiller için kablolama dünyasında dördüncü. 31 ülkede 86.000’den fazla kişi çalışıyor. 2017 yılında şirketin konsolide satışları 4,9 milyar € ve net karı 144 milyon € olarak gerçekleşti.

 

Horizon Ivanov’un adı Sofya’daki Arena Armeec’in inşaatı ile bağlantılı olup, Sofya Havalimanı’ndaki yeni terminal için metal yapının üretim ve montajı, yaklaşık 50 metrelik kule, 274 tonluk bir metal yapıyı temsil ediyor, Olimpiyat ateşi 2014 yılında Sochi kış oyunları ve daha birçok, özellikle sanayi projeleri yaptı.