Almanya ABD’nin Dünya Düzenine Meydan Okuyor

0

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa’nın artık Amerika’nın dünyaya düzen vermesini bekleyemeyeceğini, kendisini doğrudan ilgilendiren sorunları çözme iradesini göstermesi gerektiğini kaydetti. Merkel “ABD’nin süper gücüne güvenemeyiz” ifadesini kullandı.

20 Temmuz Cuma günü düzenlediği basın toplantısında gündem ile ilgili konulara değinen Merkel özellikle ABD’nin çelik ve alüminyum ek gümrük vergileri ile yapacağı düzenleme konusuna değindi.

Merkel, yurtdışından ithal edilecek otomobillere yönelik uygulanacak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarifelerinin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırı olacağını ve birçok kişinin refahını tehlikeye atacağını düşündüğünü söyledi. Şansölye Merkel, “Bu potansiyel tarifeler sadece DTÖ kurallarının ihlali olarak değil, aynı zamanda dünyadaki birçok kişinin refahına yönelik gerçek bir tehdit olarak görüyoruz.” dedi.

Mülteciler konusunda ülkesinde ciddi eleştirilerle karşılaşan Merkel, mülteciler konusunda yapılan eleştirilerin elbette yapılabileceğini ancak bunu yaparken daha dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Merkel: “Dil, düşüncenin bir ifadesidir ve bu yüzden çok dikkatli olunmalıdır ancak tabiki de bir toplumdaki uzlaşma ancak fikir farklılıkları hakkında konuşarak başarılabilir.” şeklinde konuştu.

Yunanistan ile ilgili yürütülen ekonomik yardım programına da değinen Merkel, Yunanistan’ı kurtarma programının etkisinin programın sona erdiği gün bitmeyeceğini söyledi. Merkel, “Bu programın sona erdiği Ağustos ayında önemli bir gün olacak, ancak bu programın devam eden etkileri o gün bitmeyecek.” İfadesini kullandı.

Kaynak; Euronews