Almanya Kurumaya Başladı.

0

Musluğu aç – hiçbir şey çıkmıyor mu? Almanya’da çoğu insan bunu yalnızca patlayan borulardan veya tamir işlerinden bilir. Ancak ikinci kurak yaz aylarında – ve Haziran ayında rekor kıran sıcaklıkların ardından – Doğu Alman eyaletinde Brandenburg gibi bölgeler bir sorunla karşı karşıya kalıyor: Çok az yağmur yağarsa, su kaynakları az olabilir.

Federal Çevre Ajansı’nda (UBA) bir su uzmanı olan Jörg Rechenberg, “Şimdiye dek su stresi bizim için önemli bir konu olmadı” diyor.

“2018 yazında gözle görülür şekilde uzayan kuraklık, yalnızca bilim insanlarını ve otoriteleri değil aynı zamanda halkı da su kıtlığının bir sorun olduğunu ya da en azından bir sorun haline getirebileceğini fark ediyor. Örneğin, su tedarikçileri ve tarım arasındaki dağıtım anlaşmazlıkları zaten var.”

Doğu Almanya’dan geçen Elbe ve Oder nehirleri, yaz başlangıcından önce bile, çok az su taşıyordu;

Magdeburg’un ortasında, gemiler Temmuz’un başında demirleyemedi; Dresden’de, Elbe Nehri üç günde 50 santimetre su kaybettiği için su taşımacılığı artık mümkün değildi.

‘Göller ve göletler kuruyor’

Kuraklık da yakındaki tarım için bir sorun teşkil etmektedir. Yerel kooperatif Heideglück Sprotta, “çöl gibi kuru tarlalar” nedeniyle yüzde 50 mısır kaybını olduğunu söylüyor.

Merkez Almanya İklim Ofisi’nden Dr. Andreas Marx, bölgede iyileştirme konusunda çok az umut olduğunu düşünüyor.

“Toprak zaten iki metre derinliğe kadar kurudu” dedi. “2018’deki kuraklık kış ve ilkbahardaki düşük yağış nedeniyle hiç durmadı. En agresif ağaç zararlılarının yediği ormanlarda ihtiyaç oldukça çarpıcı. “Göller ve göletler bile kuruyor.”

Brandenburg Çevre Bakanlığı’na göre, Lusatia’daki depolama tesisleri normalde 88 milyon metreküp su rezervine sahip. Ama şimdi sadece 58 milyon kaldı.

Sonuç olarak, Cottbus’ta çiftçilerin ve bahçe sahiplerinin Pazar günleri sabah 6 ile 9 arasında nehirlerden, göllerden veya hendeklerden su pompalamalarına izin verilmiyor.