Almanya’da Suriye’de etkin olmak istiyor..

0

HABER-YORUM

II.Wilhelm ve Hitler’den buyana Almanya Yakın Şarkta varlık gösteremedi. Avrupa’nın baskın gücü olmaya başladıktan sonra Almanya,özellikle Merkel Hükümetleriyle birlikte  askeri platformda da varlığını hissettirme derdine düştü.

Son yıllarda 30 yıldır bölgede Kürtlere yatırım yapan Almanya, Suriye deki Kürtleri ABD kaptırdı.Bu süreçte mümkün olduğu kadar ABD ile askeri ve siyasi olarak karşı karşıya gelmemeye özen gösterdi.Almanlar,Suriye krizinde göçmenlerin son noktası olduklarından artık daha aktif bir Suriye politikası izleyeme karar verdikleri görülüyor.Nitekim Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Şam rejiminin Suriye’de kimyasal silah kullanması durumunda yapılması muhtemel askeri misilleme operasyonuna Almanya’nın katılıp katılmayacağına şimdiden karar verilemeyeceğini söyledi.

Bakan Erbil’de Alman birinci kanalı ARD’ye verdiği demeçte, “Önemli olan dünya devletlerinin birlik halinde hareket etmeleridir” dedi. Von der Leyen sözlerini şöyle sürdürdü: “Neler olabileceğini kestirmemiz mümkün değil. Ama Almanya olarak daha başından sırt çeviremeyiz. Almanya hükümeti anayasa ve devletler hukuku zemininde karar verecektir.”

Almanya Irak ve Suriye’deki terör milisi IŞİD ile mücadeleye keşif ve yakıt ikmal uçaklarıyla destek veriyor. Muhtemel kimyasal silah saldırısına misilleme operasyonuna katılma konusu Almanya’da hararetli tartışmalara yol açtı.

Savunma Bakanı Von der Leyen Şam yönetiminin İdlib’de zehirli gaz kullanmasının mutlaka önlenmesi ve dünya devletlerinin görüşmeler yoluyla çözüm bulunmasında ısrar etmesi gerektiğini söyledi.