Amerikalılar, Yağmur Çamur Demeden Sandığa Gitti

0

Haber-Yorum

Trump oylandığı 6 kasım seçimlerine halk müthiş bir katılım gösteriyor.

Amerika’da ara seçimlerde oy verme işlemi aralarında New York ve New Jersey gibi eyaletlerin bulunduğu doğu eyaletlerinde yerel saatle sabah 6’da (Türkiye saatiyle saat 14:00) başladı. Diğer eyaletlerde de yerel saatle 7 itibariyle oy kullanma işlemi başladı. Daha önce erken oy kullanma merkezlerinde çok sayıda Amerikalı oy verdi.

Sandıklar yerel saatle 18’den itibaren kapanmaya başlayacak. Georgia, Indiana, Kentucky, Güney Carolina ve Virginia’da sandıkların kapandığı saat 19’dan itibaren sonuçlar belirginleşmeye başlayacak. 19.30’da Kuzey Carolina Ohio ve Batı Virginia’dan sonuçlar gelmeye başlayacak. Sonuçlarla ilgili verilerin önemli kısmı New York, Michigan ve Pennsylvania’da sandıkların kapanacağı saat 20 ve 21’den itibaren gelecek. Saat 23’de aralarında California’nın da olduğu bir grup kilit eyaletten sonuçlar gelmeye başlayacak. Sandıkların en son kapandığı eyaletse sabaha karşı 1’de Alaska olacak.

Aslında Amerikalılar’ın çoğu daha önceki günlerde başlayan erken oy kullanma sürecinde oylarını kullandı. 49 eyaletten gelen raporlara göre, en az 36,4 milyon kişinin oylarını kullandığı belirtiliyor. Erken oy kullanmaya ilginin önceki seçimlere göre daha fazla olduğu kaydediliyor.

Demokrat ve Cumhuriyetçilerin Senato ve Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde etmek için yarıştıkları 6 Kasım ara seçimleri için Kongre adayları ve siyasetin üst düzey isimleri seçmenleri sandık başına çekmek için çalışıyor.

6 Kasım Seçimi ABD İçin Bir Milat mı Olacak?

Oy kullanma oranında yarım asrın rekoru kırılabilir

Amerika’da ara seçimlerde oy kullanma oranı genelde yüzde 40 civarında seyrediyor. Başkanlık seçimlerinde ise bu oran son seçimlerde yüzde 60 civarına kadar çıkmıştı. Uzmanlar, bu yıl ara seçimlere katılımın yüzde 45’e ulaşabileceğini, eğer bu olursa yarım asrın rekorunun kırılacağını ifade ediyor.

Başkan Donald Trump, Cumhuriyetçilerin Kongre’nin her iki kanadında da üstünlüklerini korumasını isterken Demokratlarsa Cumhuriyetçiler’in tekelini kırmayı amaçlıyor.

Ara seçimlerde 435 koltuklu Temsilciler Meclisi üyelerinin tamamı, 100 üyeli Senato’nun 35 üyesi seçilecek. Ayrıca 50 eyalet valilik koltuğunun da 36’sı belirlenecek.

Demokratlar’ın Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde etmeleri için şu anki sandalye sayılarını en az 23 koltuk daha arttırmaları gerekiyor.

Uzmanlara göre seçimlerin ardından Demokratlar, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk sahibi olabilir ancak Senato’da Cumhuriyetçiler’in 49’a karşı 51 koltukla çoğunluğu koruyacağı görüşü hakim. Seçimle belirlenecek 35 Senato koltuğunun şu anda 26’sı Demokratlar’ın, dokuzu ise Cumhuriyetçiler’in elinde.

Demokratlar, Başkan Trump’ın 2016 Başkanlık seçimlerinde hakim olduğu eyaletlerdeki 10 Senato koltuğunu ellerinde tutmaya çalışıyor.

Trump: “Aslında ben de oy pusulasındayım”

Trump, seçime bir gün kala Ohio, Indiana ve Missouri’de seçim etkinliklerini sürdürdü.

Trump, Pazartesi günü de destekçilerine oy kullanmaları çağrısı yaptı ve medyanın seçimleri başkanlığıyla ilgili referendum olarak sunacağını kaydetti.

Trump, “Oy pusulasında ben olmasam da aslında oy pusulasındayım” ifadesini kullandı.

Trump ayrıca Demokratlar’ın Kongre’nin kontrolünü ele geçirmeleri halinde kendi başkanlığı döneminde yapılan her şeyi geri almaya çalışacaklarını söyledi ve “Bu iş bu kadar hassas” dedi.

Trump mitingde Cumhuriyetçi savcı adayı Mike Dewine’e destek verdi. Trump, DeWine’ın Demokrat rakibi Richard Cordray için ise “Çok kişiye zarar vermis kötü biri” yorumunu yaptı.

Başkan Trump’ın kızı Ivanka Trump da kendisine Ohio eyaletinin Cleveland kentindeki seçim mitinginde eşlik etti. Ivanka Trump, Beyaz Saray’ın ekonomi politikalarını ve istihdam rakamlarını övdü.

Pazar günü Georgia ve Tennessee’de seçmenle buluşan Trump, olumlu bir tablo çizmişti.

Trump, gazetecilere yaptığı açıklamada “Bence Temsilciler Meclisi’nde iyi iş çıkartacağız. Ancak biliyorsunuz benim esas önceliğim Senato. Bence Senato’da çok iyi iş çıkartacağız” ifadelerini kullandı.

Trump, Georgia’daki mitinginde “Ya bizim oluşturduğumuz sıradışı refahın üzerine koyacaksınız ya da Demokratların ekonomimizi ve geleceğimizi yıkıma götürmesine izin verceksiniz” dedi.

Obama da meydanlarda

Eski Başkan Barack Obama da Demokrat adaylara destek için meydanlara indi. Obama en son olarak Virginia’da Demokrat adaylara destek verdi

Obama Pazar günü de Indiana’da Demokrat Senatör Joe Donnelly’ye destek vermiş, 2008’deki ekonomik duraklama döneminin ardından ekonomik iyileşmeyi başlatanın kendi hükümeti olduğunu söylemişti.

Obama, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Kongre’nin görevde olduğu sekiz yıl boyunca izlediği politikaları ve sağladığı ilerlemeyi geri çevirmeye çalıştığını belirtmiş, Trump’ın zenginler için büyük vergi kesintileri getirmesiyle dalga geçmişti.

Chicago’da da seçim meydanına çıkan Obama, bunun hayatları boyunca yaşanan en önemli seçimler olacağını da söylemişti.

Kongre yarışlarının yanı sıra 50 eyaletin 36’sında valilik seçimleri de yapılıyor. Şu anda valilerin 33’ü Cumhuriyetçi, 16’sı Demokrat ve biri bağımsız.

Seçmenler ayrıca eyaletler bazında marihuananın serbest kalması, suçluların oy verme hakkının teslim edilmesi, Medicaid sigorta kapsamının genişletilmesi gibi konularda da oy kullanacak.