Ankara Alarmda: Erdoğan Genelkurmay’dan Bilgi Aldı

0

TSK: Sınır ihlali yapan uçak 5 dakikada 10 kez ihlal edildi..

Türkmenlerin, bu sabah Türkmendağı çevresinde Esad rejimine ait askerleri püskürttüğü, uçağın bu sırada geldiği kaydediliyor…

Suriye sınırında bir savaş uçağı düşürüldü. Sınır ihlali yapan SU 24 tipi Rus uçağının önce uyarıldığı, sonra Türk jetleri tarafından düşürüldüğü belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye sınırında sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesi olayını takip ederek bir dizi telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak olaya ilişkin bilgi verdi. Başka yetkililerden de bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşeceği öğrenildi. Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi Rus uçağı olduğu kaydedildi.

Türk jetleri, sınır ihlali yapan SU24 tipi Rus uçağını düşürdü… Uçağın, Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürüldüğü belirtiliyor.

Rus uçağının Hatay’ın Yayladağı İlçesi’ne yakın bir noktada bulunan Suriye’nin Yamadi Köyü’ndeki Türkmenlerin barındığı çadırların üzerine düştüğü öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar arayarak bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada “SU 24 tipi Rus uçağı Türk jetlerince düşürüldü” denildi.

Hatay’ın Yayladağ İlçesinin karşısında 1 ile 4 kilometrelik uzaklıklardaki Türkmenler’in yoğun olduğu bölgelerdeki tepelerde Beşar Esad’a bağlı rejim güçlerinin bu sabaha karşı püskürtülmeye başlandığı, düşen uçağın da tam bu anlarda Türkmenlerin bulunduğu bölgeye yaklaştığı anlaşıldı.

Yerel kaynaklar, uçağın Türkmen Dağın’daki tepeler üzerinden Türkmenler’in barındığı Yamadı kampı bölgesine yaklaşırken Murtlu ve Kepir köyleri belgesindeki Kızıldağ Tepesi üzerinde düştüğünü söyledi.