AP, İngiltere’yi Süründürmeye Başladı.

0

Haber-Yorum

İngiltere’nin AB den ayrılma süreci olan Brexit resmen bir yılan hikayesine dönmeye başladı. David Cameron’ın başlattığı ,Theresa May’ın harcandığı bu süreçte şimdi de Boris Johnson hayatta kalma mücadelesi veriyor.

David Cameron,Eski İngiltere Başbakanı

Bir zamanların üst aklı rolündeki İngiltere’nin  tek başına ayakta duramayacağını anladığı 1950 ler den sonra AET,AT ve AB üyeliği sürecinde  Avrupa’yla  bir bütün olmaya çalışıp, hep “Truva atı” olmasının cezasını şimdi çekiyor. 21.yy da tek başına bir güç olmaya hedefleyen, bunun içinde AB ye gerek olmadığı fikrini savunan Cameron’un söylemleri halkın yarısından bir fazlasında yankı bulunca başlayan Brexit sürecini başta Almanya olmak üzere İngiltere ile tarihi problemi olan ülkeler ayrılma sürecinden İngiltere’ye maksimun bir şekilde yıpratmayı amaçlıyorlar.Şu ana kadarda bunu başarmış görünüyorlar.

Theresa May,Eski İngiltere Başbakanı

İngiliz ekonomisinde kaçan sermayenin Çin ve Almanya yönelmesi üzerine panik olan Londra’daki AB taraftarları da kamuoyu oluşturdular. İngiltere’nin AB ye dönmesi için May sonrası Johnson’a baskı yapmaları işi çıkılmaz bir hale getiriyor.

Son tahlilde Boris, AP na sunduğu ayrılma planında özellikle K.İrlanda’nın durumu belirsiz hal alınca resmen İngiltere tıkanmanın eşine geldi.

Ya May gibi Boris istifa edecek ya da yeni bir seçime gidip, güçlü iktidara gelip, tavizsiz AB direk ipleri koparak ya ya.. her halükarda İngiltere bu sürecden en çok yıpranan taraf olarak çıkacak gibi…

Detaylar haberde

Avrupa Parlamentosu, İngiltere Başbakanı Boris Jonhson’ın Avrupa Birliği’ne (AB) sunduğu Brexit teklifinin “bir anlaşmaya temel teşkil etmediğini” açıkladı.

Avrupa Parlamentosu’nun Brexit’i Yönlendirme Grubu Başkanı Guy Verhofstadt, Johnson’ın teklifi Kuzey İrlanda ve İrlanda arasındaki sınır meselesine çözüm getirmediğini ifade etti.

Verhofstadt sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Johnson’ın önerileri İrlanda için gerekli garantileri sağlamıyor” dedi

Johnson çarşamba günü Bürksel’e Brexit ile ile ilgili son teklifini sunmuştu. İngiltere Başbakanı, teklifin Brüksel tarafından kabul edilmemesi halinde birlikten anlaşmasız çıkacaklarını ifade etti.

Yeni teklif ne içeriyordu?
Johnson’ın “adil ve makul taviz” şeklinde nitelediği teklifte, Kuzey İrlanda’nın dolaysıyla da tüm Birleşik Krallık’ın belirsiz bir süre ortak pazarda kalmasına yol açabilecek tedbir maddesinin kaldırılması öngörülüyor.

Teklifte AB ile varılan anlaşmanın reddedilmesinin en önemli sebebi olan madde, İrlanda denizindeki limanlarda ve İrlanda’daki sınır hattının uzağında kontrolleri içeren yeni bir düzenlemeyle değiştiriliyor.

Buna göre, İngiltere, Galler ve İskoçya’dan oluşan Büyük Britanya, 2020 sonuna kadar AB ile bir ticaret anlaşmasına varmayı hedefleyecek.

Kuzey İrlanda ise 2021’e kadar sürecek geçiş sürecinin ardından AB’yle olan gümrük birliğinden ayrılacak, ancak dört yıl boyunca tarımsal gıdalar ve endüstriyel ürünler konusunda tek pazar düzenlemelerine bağlı kalacak.

Boris Johnson Brexit ile ilgili son teklifini AB’ye sunarak topu Brüksel’e attı
İngiltere Parlamentosu anlaşmasız Brexit ve erken seçime ‘hayır’ dedi
Tedbir maddesi ihtilafı
Johnson, selefi Theresa May’in vardığı Brexit anlaşmasında yer alan tedbir maddesinin kaldırılmasını istiyor.

İngiliz hükümeti, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık’ın parçası olan Kuzey İrlanda arasında fiziki sınır oluşturulmasının önüne geçen maddenin ülkenin egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunuyor.

Fiziki sınır oluşturulmaması durumunda Kuzey İrlanda’nın, dolayısıyla da tüm Birleşik Krallık’ın belirsiz bir süre AB ile gümrük birliği içinde kalacağı kaydediliyor.

AB ise söz konusu maddenin üyesi İrlanda Cumhuriyeti’nin haklarının garanti altına alınması ve 1998’te imzalanan Hayırlı Cuma Anlaşması’nın ihlal edilmemesi açısından gerekli olduğunu belirtiyor.

1998 yılında İngiltere ve İrlanda Cumhuriyeti hükümetleri arasında imzalanan Hayırlı Cuma Anlaşması, İrlanda adasında 30 yıl süren “düşük yoğunluklu savaşı” sonlandırmıştı.