AP Seçimleri Öncesi Aşırı Sağ Saflarını Sıklaştırıyor.Macar Orbán, İtalyan Salviniyle Görüştü.

0

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán ve İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini,  Budapeşte’de görüştüler.Görüşmede ulus devletlerin önemi, Avrupa’nın Hıristiyan kültürünü korumak ve Avrupa’nın sınırlarını savunmak için anlaştıkları belirtildi. Orbán,  ortak basın toplantısında, iki ülkenin güçlü bir Avrupa’nın temel taşı  ve başarılı ulus devletler olduklarını vurguladı. Kıtanın Hristiyan değerleri üzerine kurulu bir Avrupa kültürüne öncelik vermesi gerektiğini ve kıtanın sınırlarının “göçmenlerin işgaline” karşı korunması gerektiğini söyledi. Orbán, Salvini’ye Macaristan topraklarında olduğu gibi denizdeki göçü engelleme çabaları için övgüde bulundu.

Başbakan, Avrupalıların Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yerine sınır korumaya geldiğinde İtalya ve Macaristan’ı dinlemekten daha iyi olacağını söyledi. Orbán, Salvini’nin ziyaretini “iki ülke” olarak nitelendirerek, iki ülkesinin hükümetleri arasındaki işbirliğinin her zaman yüksek olduğunu söyledi.

Salvini’ye Macaristan’ın güney sınırındaki çiti gösterdiğini ve Macaristan’ın Brüksel’in hiçbir masrafını geri ödemeden sınır koruma önlemleri için bir milyardan fazla Euro harcadığını söyledi. Orbán, Macarların göç politikasını ele almak için yeni bir Schengen içişleri bakanları organı oluşturma önerisinde bulundu.

Partiler arası işbirliği hakkında sorulan soruya Orbán, Mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra, Avrupa Birliğinin “göçmenlik veya göçmenlik karşıtı güçler” tarafından yönetileceğini söyledi. Avrupa Halk Partisi (EPP) saflarında iki tür siyasetçiye sahipken, solda yalnızca göçü destekleyen politikacılar ve EPP’nin sağındaki partilere yalnızca karşı çıkan siyasetçiler var dedi.. Fidesz’in, EPP’nin göçmenlik karşıtı güçlerle işbirliği yapmasını istediğini, ancak bu gruplandırma içinde azınlık bir görüş olduğunu söyledi.

Fidesz’in “EPP’nin hangi yöne döneceğine” bağlı olarak EPP’nin bir üyesi olarak kalıp kalmayacağı. EPP’nin “halkın desteğini sürekli kaybediyor” olduğu EPP, “kendini sola bağlar” ise, Fidesz için bu tür bir gruplamada yer bulmak zor olurdu. Başbakan, EPP’yi İtalya’nın iktidardaki Liga partisi gibi taraflarıyla işbirliğine açık olmaya çağırdı. Avrupa’nın göçmen karşıtı siyasi güçler ittifakına ihtiyacı vardı.

Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Soeder’in Salvini ile yaptığı görüşme hakkındaki eleştirisini yorumlayan Orbán, “Daha fazla saygı bekliyoruz … Bay Salvini ile işbirliği yapmanın yollarını herkese açık ve açık bir şekilde arayacağız” dedi. Ancak, Avrupa Parlamentosu seçiminden önce Fidesz ile Liga arasındaki herhangi bir işbirliğine dair herhangi bir spesifik cevap veremedi. Orbán, “gerçek dünyayla teması kesilen” “mevcut Brüksel balonu yerine” harekete geçmek isteyen iddialı insanlarla işbirliği yapmak istediğini söyledi.