Arjantin’de Düğmeye Basıldı

0

 

Haber-Yorum

Arjantin polisi, hükümetin  bütçe açığını silmeye yönelik  harcama kesintileri içeren 2019 bütçeye karşı Çarşamba günü meclise gelen protestoculara plastik mermi, göz yaşartıcı gaz kullandı.

Başkan Mauricio Macri’nin kemer sıkma önlemlerine karşı çıkan öğretmenler, sosyal örgütler ve solcu gruplar tarafından yönlendirilen binlerce eylemci  Arjantin sokaklarında toplandı. Protestocular kendilerine plastik mermi atan ve metal bariyerler kullanan polise taş, sopa ve çöp attı.

Geçtiğimiz yıl Kongre’nin Arjantin’deki emeklilik sistemine yapılan kesintileri onayladığı zamanda protestocular benzer gösterileri yapmışlardı.

Latin Amerika’nın üçüncü büyük ekonomisi olan Arjantin de yaşanan gerginlikler bu hafta giderek arttı. Arjantin’în bu yıl yüzde 2,4 ve 2019’da yüzde 0,5 oranında küçüleceği tahmin ediliyor. Kamu yardımı sübvansiyon kesintileri,  ısınma ve elektrik faturalarını daha yüksek bir seviyeye olması ve beklenen enflasyonu  etkiliyor.Ülkedeki bu yıllık enflasyon yüzde 42.

Milletvekilleri bütçeyi tartışmaya başladılar. Macri’nin ekonomik uyum planını sürdürmek için bütçeye ihtiyacı var .

.

Macri, bütçeyi bu yıl başlarında  57 milyar dolarla Uluslararası Para Fonu’nun emriyle dengelemeyi taahhüt etti. Macri, ülkenin artan borç yükünün pezoda bir kaymaya yol açmasıyla ilgili pazarlıkların ardından yardım için fonlara gitti.

Yerel para bu yıl  yaklaşık yüzde 50  oranında deger kaybetti.  Çarşamba günü avroya yüzde 1,35 oranında düştü 37,15. Arjantin, Kasım ayı sonunda G-20’nin bir toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlanırken gelişmekte olan pazarlarda  ülkedeki gelişmleri kaygılı şekilde izliyorlar.

Analistler bütçenin geçmesini bekliyorlar, ancak hükümetin kemer sıkma tedbirlerini uygulama becerilerine karşı ihtiyatlı davranıyorlar. Bazı iktisatçılar, hükümetin 2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce siyasi kazanç için kemer sıkma tedbirlerine başvurabileceğinden korkuyorlar.

Macri’nin “Cambiemos” ya da “Let’s Change” partisinin, her iki mecliste de çoğunluğa sahip olmaması nedeniyle, bütçeyi kesmek için gereken oylar karşılığında bütçe kesintilerinin sosyal etkisini en aza indirgemek niyetinde olduğunu düşünüyorlar