Arjantin’deki Ekonomik Kriz Güney Amerika’ya yayılır mı?

0

Arjantin Hazine Bakanlığı açıklamalarına göre, Arjantin’in 2019’da 7,4 milyar ABD doları tutarında bütçe açığı var. Arjantin 25 milyar dolarlık borç anapara ve faiz ödemesi gibi finansman ihtiyaçlarını karşılamak için iç borç piyasasında net 8 milyar ABD dolara ihtiyacı var..

Arjantin IMF den Kredi alacak..

Arjantin, 2019’da Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 201,7 milyar ABD Doları ve Temmuz ve Aralık 2018 arasında 13.4 milyar ABD Doları’ndan 11,7 milyar ABD Doları kredi kullanacak.

Peşin para birimi geçen hafta keskin bir düşüşün ardından Salı günü Arjantin Borsası ikinci seansda yükseldi ve merkez bankası tarafından banka rezerv şartlarında sürpriz bir artışla desteklendi. Son aylarda Peso’da yapılan bu hamle, hükümetin fonlama için IMF’ye dönmesine neden oldu.

Hisse senedi piyasaları da, Merval hisse senedi endeksinin Salı günü% 7.38 oranında değer kazanmasıyla birlikte yükseldi.

Arjantin Pazartesi günü yaptığı duyuruda, bir yıl boyunca dolar cinsinden Hazine bonolarının satışa sunulacağını açıkladı. Salı günü, yatırımcıların tekliflerini Salı gününden Perşembe gününe kadar sunmaları için son tarih ertelendi.

Arjantin, bu yıl ve gelecek yıl vadesi gelen tüm borçlarını deviremediği takdirde planlanandan daha fazla borç vermesi gerekebilir.

Borç ödemelerini içermeyen bu yılki temel mali açık, GSYİH’nın% 2,7’sinde, borç yükümlülüklerini içeren eksiklik ise GSYİH ‘nın% 5,1’ inde görülüyor.