Asya’nın En Zengin Adamının Kızı Evlenirse..

0

12 Aralık 2018’de dünya evine giren Isha Ambani ve Anand Piramal’ın düğünü, sadece Hindistan’ın değil tüm dünyanın gündemine oturdu. Peki bu düğün neden bu kadar dikkat çekti? Öncelikle evlenen Asya’nın en zengin, dünyanın ise en zengin 19. adamı Reliance Industry’nin sahibi Mukesh Ambani’nin kızıydı. Mukesh Ambani ise 44.3 milyar $’lık servetiyle Hindistan’ın en büyük 2. şirketinin sahibi. Şirketin 100 milyar $’dan fazla pazar sermayesi var. Ambani, kendi şirketinde hissesi olmasına rağmen yönetici olarak çalışıyor ve maaş, harç ve kâr payı da alıyor.

Doğalgaz boru hattı dahil olmak üzere değerli bazı özel yatırımlar da gerçekleştiren Ambani’nin zenginliği babası Dhirubhai Ambani’ye dayanıyor. Dhirubhai, baharat ve iplik ticareti için Aden’e gitmeden önce bir seyyar satıcıymış. Yurtdışında çalıştıktan sonra ülkesine dönen 26 yaşındaki Dhirubhai, bir dönem benzin pompacısı olarak çalışsa da ilerleyen yıllarda ticarete atılma cesareti gösteriyor. Tekstil ile yola başlayan şirket, 1990’lı yıllara gelindiğinde Dhirubhai, oğlu Mukesh Ambani’nin de üstlendiği önemli bir rol ile, rafineri ve petrokimya işine girişiyor. 2000’li yıllarda ise Reliance şirketi, Telekom ve perakende alanına da el atıyor. Gittikçe büyüyen şirket geniş ölçekli projelere de girerek itibar kazanırken, artık Reliance İmparatorluğu olarak anılmaya başlıyor. Reliance şirketinin başarıları ve özellikle petrol sanayine olan ilgisi ve başarıları dikkat çekici. Şirket, ilk büyük üretim projesini Patalganga’da kurarken, Hindistan’ın Batı kıyısındaki Jamnagar’da dünyanın en büyük petrol rafinesini kuruyor. Şirketin, ABD ve Avrupa piyasalarında da önemli etkileri olduğu biliniyor.

Şirketin varisleri Dhirubhai’nin oğulları Mukesh ve Anil Ambani idi. Mukesh Ambani, kimya mühendisliği alanında eğitim almıştı. Stanford Üniversitesi’nde MBA eğitimi alırken, babası tarafından anavatana çağrılmış ve şirkettin yönetiminde rol oynamaya başlamıştı. Ancak 2002 yılında babaları ölünce şirketin veraseti ile ilgili sorunlar çıkmaya başlıyor. Öyle ki iki kardeşin arasındaki kavganın Hint ekonomisini de kötü etkileyeceği düşüncesiyle endişeye neden oluyor. Anneleri ise iki oğlu arasındaki kavgayı bitirmek adına 2005 yılında şirketi paylaştırma kararı alıyor. Mukesh Ambani rafineri, petrokimya, petrol, doğalgaz ve tekstil sanayine odaklanırken, Anil Ambani ise telekom, eğlence sektörü, mal yönetimi ve enerji üretimi alanlarına yöneliyor. Yine de iki kardeş, baba mirası şirketlerini daha üst seviyeye taşımaktan geri kalmıyorlar.

Ambani ailesini tanıdıktan sonra yıla damgasını vuran Mukesh Ambani’nin tek kızı Isha Ambani’nin düğününe bir göz atalım. Geçtiğimiz Eylül ayında yapılan Isha’nın nişanı İtalya’da bir villada gerçekleşmiş ve Amerikalı şarkıcı John Legend sahne almıştı. Bu arada İtalya’nın Hintli zengin ve ünlüler için ne kadar çekici olduğunu son iki yıldır yapılan düğün ve nişanlarda da görmüş olduk. Anushka Sharma ve Virat Kohli’nin geçen yılki düğünü, Deepika Padukone ve Ranveer Singh’in 14-15 Kasım 2018’deki düğünü ve Isha Ambani’nin nişanı bunu açıkça göstermiş oldu.

Düğün öncesi eğlence törenlerine göz atıldığında tam bir ünlüler geçidi olduğunu görüyoruz. Amitabh Bachan ve ailesi, Shahrukh Khan ve eşi, Aamir Khan ve eşi, Salman Khan, Priyanka Chopra ve Amerikalı eşi Nick Jonas, Deepika Padukone ve Ranveer Singh gibi birçok önemli isimle beraber onlarca misafir 100 özel uçak ile düğün öncesi eğlencelerine taşındı. Ünlülerin yanında önemli siyasi isimler ve iş adamları da davetliler arasındaydı. Ancak davetliler arasında dikkat çeken üç önemli isim vardı: Beyonce, Hillary Clinton ve John Kerry. Söylentilere göre 3-4 milyon $ ücret karşılığında, Beyonce özel bir konser verdi. Hillary Clinton ve John Kerry’nin Bollywood’un önemli isimleriyle beraber dans edişleri ise izlenmeye değer.

Düğünün yapıldığı mekân da bahsetmeden olmaz. Asya’nın en zengin adamı olan Mukesh Ambani, dünyanın en pahalı evine sahip. 570 metre boyunda, 400.000 m2 ve 27 odalı evi 1 milyar $’dan fazla maliyetiyle Mumbai’deki Antilia göz kamaştırıyor. 7/24 korunan Antilia’da 600 personel çalışıyor. Birçok özel bahçesiyle birlikte 3 adet helikopter pisti de bulunuyor.

Isha Ambani ve Anand Piramal’ın evliliği elbette ki Hindistan’ın en zengin iki iş imparatorluklarını biraraya getirdi. Bu anlamda damadın ailesinden de bahsetmek yerinde olur. Piramal ailesi, 5.4 milyar $’lik serveti ile Hindistan’ın en zenginleri arasında. Gayrimenkul, ilaç ve ambalaj sektörüyle ilgilenen Piramal şirketi, 1930’lu yıllarda tekstil sanayisi ile öne çıkmış. Mukesh Ambani’nin damadı Anand Piramal ise Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Ticaret ve Sanayi Konseyi’nin üyelerinden biri. Ayrıca Piramal, Hindistan’ın en önemli iş adamlarından biri olarak kabul ediliyor. Tüm bu etkenler düşünüldüğünde Mukesh Ambani’nin tek kızı Isha’nın düğünü için 100 milyon $ harcadığı söylentileri hayal olmasa gerek.

Çoğumuzun hayalini bile kuramadığı bir düğünle evlenen Isha Ambani ve Anand Piramal’ı tebrik ediyoruz. Bunun yanında Hindistan’ın en zenginleri bahsini açmak, başarılarından bahsetmek ve düğün eğlenceleri için ABD’den bir sanatçı davet etmelerini görmek, gittikçe büyüyen ve zenginleşen Hindistan’ın başat işaretlerinden. Bu düğün vesilesiyle, dünya kamuoyunun Hindistan’a dair olumsuz yargılarını silmesinin gerektiği anlaşılıyor. Ancak diğer bir konu var ki Hindistan ve ABD arasındaki yakın ilişkiyi, iki ülkenin dış politikaları kapsamından çıkarak, değerlendirmek gerektiği de görülüyor. Önümüzdeki haftalarda bu konuyu mercek altına almak dileğiyle…