Avrupa Seçimleri için Ruslar, Faşist İtalya Başbakan Yardımcısı Salvini’ye Milyarlarca Ruble Akıtmış.

0

Haber-yorum

Trump seçilmesi için trollerini devreye sokan Rusya’nın benzer hamleleri İtalya  aşırı sağının AP seçimlerinde başarılı olması içinde milyarca ruble harcamış.

İtalyanların ve Rusların gizli para akışlarını müzakere edip etmeyeceklerini hayal etmek zor. Moskova,da bir zamanlar Rusların devriminin sahne olan çarların Bolşeviklere karşı savaştıkları yer  Kızıl Meydan Bugünler beş yıldızlı  oteller yer alıyor.  Geçen yıl 18 Ekim’de, İtalya Başbakan Yardımcısı Salvini’nin bir sırdaşı olan Gianluca Savoini, Kremlin’e  yakın olan üç Rus ile Kızıl Meydan yakınlarındaki Hotel Metropol de araya geldiler

Savoini ve muhataplarının, Kremlin’in İtalya’ya, Salvini’nin  partisi olan Lega’ya, on milyonlarca avroyu nasıl gizlice vereceklerini konuşuyorlardı.

Paranın  cömert bir bağış olarak Avrupa seçimleri için İtalyan sağcılarına zamanında ulaşması gerekiyordu . Savoini’ye göre, “Avrupa’yı değiştirmek istiyoruz, yeni bir Avrupa eskiden olduğu gibi Rusya’ya yakın olmalı, çünkü egemenliğimizi geri istiyoruz” diyor. Salvini, tüm Avrupa’yı değiştiren ilk kişiydi. Almanya’daki AfD , Avusturya’lı FPÖ , hepsi de Rusya’dan olan Marine Le Pen ve Viktor Orbán gibi müttefiklerle birlikte .

Para Enerji Şirketleri Üzerinde Akıyor.

Rus ve İtalyan enerji şirketleri, yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ham petrol satmayı kabul edeceklerdir. Bir milyon dolarlık indirim, Lega ile karmaşık yollara gönderilir. Bu para ile Avrupa seçim kampanyalarını finans edildi.

Rus ve İtalya Siyasetçilerin otel görüşmeleri  videosu ve ses kayıtları ortaya çıktı.

Hotel Metropol toplantıdan akla gelen sorular…

Kim oradaydı? Sadece Gianluca Savoini adıyla anılıyor, iki İtalyan arkadaşı kim olduğu belli değil.
Rus müzakereciler kimlerdi? Kimliğini açıklamada başarısız oldu. Üst düzey hükümet yetkilileri olduklarından şüpheleniyor. Kanıt yok. Ayrıca paranın aktığına dair herhangi bir kanıtta ortaya çıkmadı.

İlk kez, İtalyan dergisi “L’Espresso” nun iki gazetecisi Metropol’daki toplantı hakkında bilgi verdi. Salvini’nin sözcüsü haberi “fanteziler” olarak reddetti, Gianluca Savoini  “kurgu” dan bahsetti. Sonuçta, ses dosyası müzakereler için yeni kanıtlar oldu.

“Hiç bir ruble kabul etmedim”

Lega’nın  parti genel sekreteri Matteo Salvini , satılabilirlik şüphesini reddetti: ” Rusya’dan finanse etmek için hiçbir zaman bir Rublesi, bir euro, bir dolar veya bir litre votka kabul etmedim “. Lega patronunu 20 yıldır tanıyan ve daha önce sözcüsü olarak görev yapan Savoini, “Hiç para kabul etmedik” sözünü reddetti. İtalya’nın enerji şirketi Eni ,  şüpheyi de reddediyor.

Sıcak Roma yazında, Moskova toplantısı hala bir sorun olmaya devam ediyor. Salvini ve sevilmeyen hükümet partneri, Beş Yıldızlı Hareket’ten Luigi Di Maio  seçim kampanyası düzenlediler.

Bu arada muhalefet Salvini’nin başarılı göç kampanyasını kırmak için her fırsatı kullanıyor. Moskova’daki bir Lega patronunun sırdaşının mali yardım müzakere ettiği gerçeği, rakipleri için yeterince etkili…  Son olarak, partisi Avrupa seçimlerinde oyların% 34’ünü kazanan İçişleri Bakanı sürekli olarak ülkesini Kremlin’e teslim ediyor. Düzenli olarak Moskova’ya, Rusya’ya karşı Batı yaptırımlarına son verilmesi talebiyle seyahat ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Roma’yı ziyaret ederken kendisine teşekkür etti. “Görüşlerimiz tutarlı.” Dedi.